Francuski film “dokumentalny” pomija udział Polaków w II wojnie światowej

Aktualizacja: 2009-09-25 4:29 pm

Telewizja publiczna France 2 wyemitowała film dokumentalny, który według naszego ambasadora w Paryżu niesprawiedliwie relacjonuje rolę Polaków w walce z III Rzeszą. Ambasador wystosował w tej sprawie list protestacyjny do francuskich władz.

Chodzi o serial dokumentalny pt. “Apokalipsa”, który towarzyszył 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Polski Ambasador uważa, że pominięto w nim udział polskich naukowców w rozszyfrowaniu “Enigmy” a także umniejszono decydującą rolę żołnierzy pod dowództwem generała Andersa w zdobyciu Monte Cassino w maju 1944 roku. Tomasz Orłowski dodaje, że francuski serial nie wspomina o powstaniu warszawskim.

Film cieszył się ogromną popularnością. Ostatni odcinek w ubiegły wtorek zgromadził przed telewizorami 7,5 mln osób. W liście skierowanym do sekretarza stanu ds. obrony Huberta Falco ambasador Polski napisał, że oglądając film, odczuł “przykrość i rozczarowanie”. Ambasador dodał także, że “Apokalipsa” “powiela stare klisze propagandy nazistowskiej”, pokazujące w karykaturalny sposób szturm polskiej kawalerii na niemieckie czołgi w kampanii wrześniowej 1939 roku.

JaLu/Dziennik.pl

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Francuski dokument pomija udział Polaków w II wojnie światowej»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=14274 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]