Kolorado kolejnym stanem znoszącym zakaz sprzedaży alkoholu w niedziele?

Legislatura stanu Kolorado planuje w 2008 roku zniesienie zakazu sprzedaży napojów alkoholowych w niedziele.

Liberalni senatorowie stanu Kolorado, naśladując aktywistów z innych stanów, miast i powiatów amerykańskich, przedłożyli podobne wnioski i mają nadzieję, że obowiązująca jeszcze od 1938 roku ustawa będzie obalona.

Liberalna rewolucja niszcząca resztki moralnego spoiwa społeczeństwa amerykańskiego, wysuwa coraz śmielsze żądania. Jak mówi senator Jennifer Veiga – oficjalnie uznająca się jako „katoliczka” a także otwarcie głosząca swoje lesbijskie preferencje – która od kilku lat próbuje zmienić dotychczasowe prawo, określane ogólnym terminem Blue Laws: „Czasy zmieniły się. […] Nie ma powodu aby rząd narzucał biznesom zakaz pracy w określone dni.”

W ciągu ostatnich dwóch lat pięć stanów: Alabama, Kentucky, New York, Rhode Island i Washington, zniosły zakazy sprzedaży alkoholu, samochodów czy polowania w niedziele. Co najmniej 10 kolejnych stanów debatuje nad tymi projektami. W stanach Massachusetts, Michigan i Ohio, ustawa utknęła w legislaturach, lecz w siedmiu stanach (Indiana, Georgia, New Jersey, New Mexico, Minnesota, Missouri i Tennessee) zmiany odrzucono.

Sądząc po naciskach lobby biznesowego i korzystania z lansowanej przez media argumentacji o „zwiększeniu zysków biznesów, a przez to wzroście wpływów podatkowych”, można spodziewać się powszechnego przeforsowania tych zmian.

Obrońcy funkcjonujących od kilkudziesięciu lat i doskonale zdających egzamin przepisów twierdzą jednak – obok oczywistych argumentów natury religijnej i społecznych chroniących rodzinę – że sześć dni wystarcza każdemu aby zaopatrzyć się w alkohol.

Zmiany jednak nadchodzą wykorzystując różne nadarzające się okazje, np. kalendarz. Jak mówi Frank Coleman ze zrzeszenia wytwórców alkoholu, punktem decydującym dla praktycznego funkcjonowania tych przepisów okazał się rok 2006, kiedy to Wigilia oraz Sylwester przypadły na niedzielę i aż w 34 stanach zezwolono na sprzedaż alkoholu w ten dzień.

W czasach równania standardów moralnych do najniższego wspólnego mianownika, przytaczane są argumenty w rodzaju: „w niedzielę mogę wypożyczyć pornograficzny film video, a nie mogę zabrać swojego syna czy córki na polowanie.”

Prawa znane jako Blue Laws zapoczątkowane zostały przez purytańskie i protestanckie ruchy w stanie Connecticut. Zakaz pracy w niedziele ma swe korzenie w katolickiej tradycji, lecz narzucane obecnie społeczeństwom trendy likwidują wiele tego typu ograniczeń.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content