Płatne szkolenie dla porządkowych grozi likwidacją pielgrzymowania

Obowiązek płatnych szkoleń dla osób odpowiedzialnych za utrzymanie porządku podczas pielgrzymek może zlikwidować ruch pielgrzymkowy – ostrzega przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, biskup Edward Janiak.

„W rozporządzeniu MSWiA z dnia 18 lipca 2008 roku w sprawie kierowania ruchem drogowym pojawiły się zapisy, które znacząco ograniczają lub nawet mogą sparaliżować ruch pątniczy w Polsce” – stwierdził hierarcha w wywiadzie dla najnowszego numeru „Przewodnika Katolickiego”.

Biskup przypomniał, że rządowy dokument „zakłada obowiązkowe, płatne szkolenia dla osób odpowiedzialnych za utrzymanie porządku podczas pielgrzymek, a także procesji i konduktów pogrzebowych”, zaś „całość kosztów mieliby ponosić porządkowi, którzy dotychczas jako wolontariusze – amatorzy opiekowali się pielgrzymami”.

„Wobec powyższych danych rodzi się pytanie, czy nie jest to pierwszy krok ku zlikwidowaniu ruchu pielgrzymkowego w Polsce? Bo czemu służy wyciąganie pieniędzy od osób, które każdego roku całkowicie za darmo pracują na rzecz bliźnich?” – pyta bp Janiak.

W rozmowie z poznańskim tygodnikiem przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek podkreślił, że „sprawa ta zbulwersowała tym bardziej, że wielu z nich posiada wieloletnie doświadczenie, wielu też było już szkolonych przez policję”.

„Wojewódzkie ośrodki okazały jednak daleko idące zrozumienie, przeprowadzając w większości nieodpłatne szkolenia. Mam nadzieję, że prowadzone rozmowy Episkopatu z rządem przyniosą oczekiwane zmiany w rozporządzeniu, które dotychczas nie zostało odwołane” – przyznał bp Janiak.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl | http://www.piotrskarga.pl/ps,4189,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content