Płatne szkolenie dla porządkowych grozi likwidacją pielgrzymowania

Aktualizacja: 2009-09-21 3:06 pm

Obowiązek płatnych szkoleń dla osób odpowiedzialnych za utrzymanie porządku podczas pielgrzymek może zlikwidować ruch pielgrzymkowy – ostrzega przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, biskup Edward Janiak.

„W rozporządzeniu MSWiA z dnia 18 lipca 2008 roku w sprawie kierowania ruchem drogowym pojawiły się zapisy, które znacząco ograniczają lub nawet mogą sparaliżować ruch pątniczy w Polsce” – stwierdził hierarcha w wywiadzie dla najnowszego numeru „Przewodnika Katolickiego”.

Biskup przypomniał, że rządowy dokument „zakłada obowiązkowe, płatne szkolenia dla osób odpowiedzialnych za utrzymanie porządku podczas pielgrzymek, a także procesji i konduktów pogrzebowych”, zaś „całość kosztów mieliby ponosić porządkowi, którzy dotychczas jako wolontariusze – amatorzy opiekowali się pielgrzymami”.

„Wobec powyższych danych rodzi się pytanie, czy nie jest to pierwszy krok ku zlikwidowaniu ruchu pielgrzymkowego w Polsce? Bo czemu służy wyciąganie pieniędzy od osób, które każdego roku całkowicie za darmo pracują na rzecz bliźnich?” – pyta bp Janiak.

W rozmowie z poznańskim tygodnikiem przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek podkreślił, że „sprawa ta zbulwersowała tym bardziej, że wielu z nich posiada wieloletnie doświadczenie, wielu też było już szkolonych przez policję”.

„Wojewódzkie ośrodki okazały jednak daleko idące zrozumienie, przeprowadzając w większości nieodpłatne szkolenia. Mam nadzieję, że prowadzone rozmowy Episkopatu z rządem przyniosą oczekiwane zmiany w rozporządzeniu, które dotychczas nie zostało odwołane” – przyznał bp Janiak.

Źródło: KAI

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=14172 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]