Aktualizacja strony została wstrzymana

Brytyjska prasa komentuje wystąpienie Irvinga na Oxfordzie…

Dzisiejsza prasa angielska wiele miejsca poświęca wczorajszej debacie w Oxford Union, w której udział wzięli David Irving – brytyjski historyk oraz Nick Griffin – przewodniczący Brytyjskiej Partii Narodowej (BNP).

„Powstanie przeciwko faszystom” – pod takim tytułem na pierwszej stronie „The Independent” opisuje wydarzenia z Oxfordu. W artykule już na wstępie zaznaczono, że „Każdy ma prawo do wyrażania swoje opinii” jednak z dalszej części wynika, że wolność słowa przeznaczona jest tylko dla „uprzywilejowanych grup”. Zaproszenie dwóch kontrowersyjnych postaci do debaty spowodowało protesty organizacji anarchistycznych oraz antyfaszystowskich. Pomimo policyjnej ochrony kilku demonstrantom udało się przedostać do sali i opóźnić rozpoczęcie debaty.

Dr Evan Harris, poseł z ramienia Liberalnych Demokratów do Izby Gmin powiedział, że „Policja nie zapewniła dostatecznego bezpieczeństwa uczestnikom spotkania”. Po tym incydencie debata przebiegła bez zakłóceń. „Kontrowersyjny” Nick Griffin w jednej z wypowiedzi tak skonkludował ataki na swoją osobę: „Każde ograniczenie wolności słowa jest niebezpieczne. Zaczyna się od mówienia ludziom aby nie gadali za dużo a kończy się na paleniu na stosie. Wolność słowa jest czymś absolutnym i uniwersalnym”.

Lewicowy angielski dziennik – „The Guardian” pisze o „rozpętaniu furii” przez Irvinga i Griffina – uczestników debaty w Oxford Union. Wydarzenia zostają wyolbrzymione do poziomu chaosu natomiast mało uwagi poświecono sprawom nieodpowiedniej ochrony spotkania przez policję. Często powtarzają się słowa oskarżające o antysemityzm i faszyzm.

David Irving, brytyjski historyk w odpowiedzi na zarzuty, mówi że nie będzie ulegał naciskom: „Nie zamierzam pisać tego, czego oni chcą abym pisał. Będę pisał tylko to co znajdę w archiwach”. Z drugiej strony przewodniczący zrzeszenia studentów Uniwersytetu w Oxfordzie stwierdza, że nie jest przeciwko wolności słowa, ale Griffin i Irving są nieodpowiednimi osobami do rozmowy na ten temat. „Jedyne co chcemy zaznaczyć, to debata nad wolnością słowa z ludźmi wykwalifikowanymi…a nie z tymi dwoma osobami” – powiedział.

Na koniec wspomniano również kilka kontrowersyjnych osób, które uczestniczyły w debatach w Oxford Union – Malcolma X, OJ Simspona czy Richarda Nixona. Autorzy artykułu nie potrafią odpowiedzieć na pytanie dlaczego w ubiegłym miesiącu odwołano spotkanie z prof. Normanem Finkelsteinem, amerykańskim politologiem żydowskiego pochodzenia, który krytycznie odnosi się do polityki Izraela w stosunku do Państwa Palestyńskiego a także Holocaustu.

Oprac. T.P. na podst. The Independent i The Guardian

Za: InfoPatria.pl

 

KOMENTARZ BIBUŁY: Źadna z agencji informacyjnych czy pism nie podaje bardzo ważnego faktu, a mianowicie tego iż dwaj uczestnicy debaty nie występowali na tej samej sali i dla tej samej publiczności. Ponadto, David Irving kilkakrotnie zaznaczał, że nie zna, nie spotkał się nigdy i nigdy nie rozmawiał z Nickem Griffin.

Wystąpienie Davida Irvinga przebiegało w większości w spokojnej atmosferze i skupiło się na niewygodnych faktach dotyczących działalności Churchilla, oskarżając go o likwidację Imperium i padnięcie na kolana przed Stanami Zjednoczonymi. Na pojedyncze pytanie o „Holokaust”, Irving odpowiedział, że „Ten temat jest dla mnie nudny i przełączam kanał jeśli widzę coś na ten temat w telewizji.”

David Irving miał możliwość występowania przed publicznością prestiżowego Oxford Union po 30 latach prób i starań. Aż siedmiokrotnie odwoływano zapowiedziane i zorganizowane już spotkania, często dosłownie w ostatnich minutach.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

 

 

 

Skip to content