Nowe cenne eksponaty w Archiwum Komisji Krajowej NSZZ Solidarność

(16.09) We wrześniu br. Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zostało wzbogacone o cenne eksponaty z lat osiemdziesiątych.

10 września Centrum Szkolenia Policji w Legionowie przekazało Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” sprzęt poligraficzny (pięć powielaczy), które zostały zatrzymane w latach osiemdziesiątych przez Służbę Bezpieczeństwa.


Dwa duże powielacze offsetowe do produkcji ulotek. Fot. Piotr Machnica

W 1985 r. w Szczecinie Centralna Agencja Wywiadowcza zorganizowała ze Szwecji przerzut przesyłki dla podziemnych struktur „Solidarności”. Zawierała ona pięć powielaczy do produkcji ulotek (2 urządzenia firmy ABDIC i 3 powielacze ALCATEL). Niestety sprzęt wpadł w ręce Służb Bezpieczeństwa. Urządzenia trafiły (najprawdopodobniej z zamiarem ich wykorzystania do celów dydaktycznych) do Wyższej Szkoły SB w Legionowie. Tak mogły – zgodnie z przekazami byłych pracowników Szkoły Oficerskiej – wyglądać okoliczności zdeponowania urządzeń poligraficznych w Legionowie.


Powielacze białkowe firmy Alcatel są zachowane w bardzo dobrym stanie. Fot. Piotr Machnica

Kiedy w 1990 r. powstało Centrum Szkolenia Policji szkoła przejęła obiekt wraz z majątkiem po byłej WSO. Dysponentem został utworzony w ramach struktur CSP Wydział Wydawnictw i Poligrafii, jednak sprzęt ten nigdy nie był wykorzystywany. Gdy Centrum Szkolenia Policji w Legionowie dowiedziało się, że Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” gromadzi pamiątki z tamtych lat przekazało cenny sprzęt poligraficzny.

Natomiast 14 września br. Region Gdański NSZZ „Solidarność” przekazał Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” sztandar rozwiązanej Komisji Zakładowej NSZZ „S” w PKS Gdynia. Historyczny sztandar został przekazany do Archiwum KK zgodnie z życzeniem organizacji zakładowej.Sztandar Komisji Zakładowej NSZZ „S” w PKS Gdynia.

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w PKS Gdynia (Veolia Transport Gdynia) została założona w 1980 r. i wówczas rozpoczęła zbiórkę składek oraz materiałów tekstylnych na sztandar. Według relacji Krystyny Mielnik, sekretarza KZ „S” w PKS Gdynia w 1980 r., sztandar wyszywała siostra księdza prałata Henryka Jankowskiego, natomiast w 1990 r. święcił go biskup ordynariusz diecezji pelplińskiej Jan Bernard Szlaga.

  • Dział Informacji KK

Za: NSZZ Solidarnosc | http://www.solidarnosc.org.pl/news/2009/wrz/181_09.htm | Cenne eksponaty w Archiwum KK

Skip to content