Nie będzie tarczy w Polsce i w Czechach

Barack Obama podjął decyzję o rezygnacji z planów instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Taką informację przekazała dziś polskiemu MSZ amerykańska delegacja, która przyleciała do Polski.

Nie podano szczegółów spotkania, ale o godz. 16 Barack Obama ma wygłosić oficjalny komunikat w tej sprawie. Rosja uznała decyzję Obamy za „postęp w stosunkach rosyjsko-amerykańskich”. Delegacja, która przebywa w Polsce, uda się jeszcze do Czech, by i tam przekazać informację o wycofaniu się z USA budowy tarczy.

Tygodnik „Weekly Standard”, który jest czołowym organem konserwatystów, powołując się na „wiarygodne źródła” w Waszyngtonie, pisze, że administracja prezydenta Baracka Obamy „zamierza całkowicie odwołać projekt budowy baz tarczy rakietowej, obiecany tym rządom przez poprzednią administrację”.

Jak pisze Associated Press, prezydent Barack Obama stoi w obliczu dylematu: czy odejść od procesów stopniowej poprawy stosunków z Rosją, czy rozczarować dwóch sojuszników z NATO, którzy zgodzili się już na rozmieszczenie części planowanych instalacji systemu obrony przeciwrakietowej.

za: tvp.info/IKa

Za: Aspekt Polski | http://www.aspektpolski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2551&Itemid=1

Skip to content