Chiny: zmarł ordynariusz diecezji Hanzhong Kościoła “podziemnego”

Aktualizacja: 2009-09-16 3:45 pm

W wieku 80 lat zmarł 14 września bp Bartholomew Yu Chengti, nieuznawany przez władze chińskie ordynariusz diecezji Hanzhong w prowincji Shanxi. Znany był ze swego sprzeciwu wobec kontrolującego życie Kościoła katolickiego Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh), co wielokrotnie przypłacił więzieniem i aresztem domowym. Jednocześnie działał na rzecz pojednania z Kościołem „oficjalnym”.

Ks. Bartholomew Yu Chengti był jednym z ostatnich kapłanów wyświęconych przez biskupa zagranicznego pracującego w Chinach, ordynariusza Hanzhongu, bp. Guiseppe Maggi, zanim został wydalony z Chin razem ze wszystkimi misjonarzami-obcokrajowcami w latach 50. XX w.

Na biskupa Hanzhongu został wyświęcony w 1981 r. przez podziemnego biskupa Casimirusa Wang Milu. Na terenie, gdzie PSKCh i Komunistyczna Partia Chin były bardzo aktywne, bp Yu Chengti dawał świadectwo wierności papieżowi. Pomagał w odradzaniu się lokalnych wspólnot katolickich. Przyczynił się do rozbudzenia wielu powołań kapłańskich i zakonnych.

Po radę i pomoc przychodzili do niego także duchowni z Kościoła „oficjalnego”, chcący żyć w jedności ze Stolicą Apostolską. Do pojednania między obu odłamami Kościoła w diecezji Hanzhong doszło tuż przed śmiercią Jana Pawła II, gdy „oficjalny” ordynariusz, bp Louis Yu Runshen poprosił o uznanie przez papieża. Mszę żałobną za zmarłego Ojca Świętego celebrowali już wspólnie obaj ordynariusze: „podziemny” i „oficjalny”.

W ostatnich latach bp Yu Chengti podupadł na zdrowiu i wielokrotnie przebywał w szpitalu.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl -- [Org. tytuł: « Chiny: zmarł ordynariusz diecezji Hanzhong Kościoła ”podziemnego”»]

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=14031 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]