Aktualizacja strony została wstrzymana

Poświęcenie nowej kaplicy dodaje otuchy

Nowa, wspaniała kaplica przy uczelni Christendom College w Front Royal (stan Virginia), od ostatniego weekendu jest już dostępna dla wiernych – informuje Lifesitenews.

Kaplica pw. Chrystusa Króla została poświęcona przez biskupa Michaela Burbidge’a z Arlington podczas sobotniej Mszy św, w której uczestniczył nigeryjski kardynał Francis Arinze oraz ponad 700 księży absolwentów, wykładowców, pracowników i dobroczyńców.

Kaplica uczelniana, a właściwie duży kościół, widoczna jest z daleka górując nad okolicą swoją 116-stopową wieżą (35 metrów).

Kościół inspirowany stylem gotyckim, posiada odrestaurowany ołtarz, 114 witraży, organy piszczałkowe (2 850 piszczałek), 12 dzwonów umieszczonych w bliźniaczych dzwonnicach. Kościół posiada również cztery boczne kapliczki i 10 posągów autorstwa hiszpańskiego rzeźbiarza Edwina Gonzaleza.

Podczas obrzędu poświęcenia, biskup Michael Burbidge złożył relikwię św. Tomasza z Akwinu na ołtarzu, po czym pobłogosławił ją kadzidłem, następnie namaścił ołtarz i ściany świętym chryzmem, a kapelan Christendom College, ojciec Marcus Pollard i diakon Andrew W. Clark z Front Royal’s St. John Baptist Church przeszli przez całą kaplicę, błogosławiąc ściany kadzidłem.

Budowa kaplicy trwała prawie cztery lata i kosztowała około 30 milionów dolarów. Christendom rozpoczął zbieranie funduszy na projekt w 2016 roku, a pierwsze wbicie łopaty w ziemię miało miejsce w 2019 roku.

„To poprzez powrót do naszych korzeni i naszych fundamentów możemy znaleźć dzisiaj drogę dla naszego kraju, dla naszego społeczeństwa”, powiedział dr O’Donnell podczas wydarzenia. „Jest moją nadzieją, że każda osoba, która wejdzie do kaplicy, spotka Chrystusa. Mam nadzieję, że wszyscy, którzy wejdą do tej kaplicy uniwersyteckiej, poczują bogactwo naszego wspólnego dziedzictwa, które mamy jako istoty ludzkie i jako chrześcijanie, i rozpoznają niesamowite nasze dziedzictwo.”

 

 

 

Zbudowanie pięknej kaplicy pokazuje, że można w dzisiejszych czasach wybrać projekt architektoniczny nawiązujący do ciągłości estetycznej i tradycji Kościoła. Oczywiście nie sposób nie zauważyć poważnego wypaczenia, jakim jest dodanie do całej kompozycji prezbiterum elementu zupełnie tam nie pasującego, mianowicie stołu, który w posoborowej nowomowie uzurpowało sobie nazwę „ołtarza”.

Pociechą jest fakt, że ortodoksyjna struktura budowli, oddająca ciągłość tradycji, uporządkowany styl, czystość wnętrza, klasyczne akcesoria – to wszystko pozwala w przyszłości na dokonanie prostej przebudowy celem pełnego powrotu do Tradycji Kościoła i oddawania godnej czci Bogu.

Oprac. www.bibula.com
2023-04-18

Skip to content