Konserwatywni Żydzi decydują o legalizacji ‘małżeństw’ homoseksualnych

Aktualizacja: 2006-03-7 12:00 am

Podczas zamkniętego spotkania w nieujawnionym miejscu w Baltimore (stan Maryland) żydowskich ekspertów prawnych i przedstawicieli Judaizmu Konserwatywnego, trwać będzie w tym tygodniu dyskusja na temat umożliwienia homoseksualistom żydowskim zawieranie “związków małżeńskich” i unormowanie statusu rabinów homoseksualistów.

W 1992 roku, ta sama grupa ustaliła, że prawo żydowskie w jasny sposób zabrania przeprowadzania ceremonii “małżeństw” tej samej płci, jak również zabrania przyjmowania otwartych homoseksualistów do szkół rabiniczych. Jak twierdzą jednak przywódcy żydowscy, ostentacyjne ujawnianie się homoseksualistów w szeregach członków kongregacji i rabinów, zmienia wizerunek ruchu. “Są tacy, którzy mówią aby nie zmieniać halacha (prawa żydowskiego), ponieważ heteroseksualny model rodziny musi być utrzymywany” – mówi rabin Meyers, ale dodaje: “Z drugiej strony mamy grupę w ruchu, która mówi: Zobaczcie, stracimy cennych młodych ludzi jeśli nie dokonamy tej zmiany, i cały ruch będzie wyglądał nieatrakcyjnie i jako nie nadążający za światem.”

Kierunek, który przybierze ruch Konserwatywnych Żydów, mieszczących się pomiędzy bardziej liberalnymi Żydami Liberalnymi a Ortodoksyjnymi, obserwowany jest uważnie przez te ruchy. Konserwatywni Żydzi twierdzą, że różnią się od innych ruchów żydowskich tym, że przestrzegając żydowskiego prawa, próbują przystosowywać się do warunków współczesnego świata.

Według danych pochodzących z National Jewish Population Survey z 2000 roku, udział Konserwatywnych Żydów w USA zmniejszył się do około 33 procent całej liczby Żydów w USA, Reformowanych wzrósł do okolo 43 procent, a ortodoksyjnych wzrósł do 16 procent. Szacuje się, że w USA mieszka około 6 milionów Żydów.

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=140 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]