Aktualizacja strony została wstrzymana

Tajemniczy depozyt 7 miliardów dolarów do amerykańskiego Departamentu Skarbu

Wydawałoby się, że trudno ukryć się przed wścibskimi mediami będąc multimiliarderem. Rankingi Forbes’a szczegółowo informują o majątkach, zmianach, śledzą wzrastające i spadające akcje.

Jeszcze bardziej szczegółowo śledzi to Bloomberg Billionaires Index, który podaje dzienny ranking najbogatszych ludzi na świecie. Obok nich, raporty komplilują Wealth-X Billionaire Census i Knight Frank Wealth Report, jak również chińskie Forbes China Rich List oraz Hurun Global Rich List.

Nikt z nich nie zauważył jednak ogromnego majątku jednej osoby, prawdopodobnie sięgającego 35 miliardów dolarów.

Sprawa odkryta została gdy amerykański Departament Skarbu (United States Department of the Treasury) ujawnił nieprawdopodobną transakcję, kiedy to dnia 28 lutego 2023 roku zaksięgowano depozyt w wysokości 7 miliardów dolarów w kategorii „wpływ od majątku i darowizn”. Jednorazowa kwota tego typu jest najwyższa od niemal 30 lat, a rzecznik Departamentu potwierdził z przekonaniem, że nie mamy do czynienia z błędem księgowości, jakkolwiek nie podał szczegółów z uwagi na zasadę prywatności podatników.

„Ogromny zwrot podatku został po raz pierwszy zauważony przez Johna Ricco, zastępcę dyrektora ds. analizy budżetowej w Penn Wharton Budget Model, grupie działającej na Uniwersytecie Pensylwanii, która śledzi wpływ zmian w polityce gospodarczej. Ricco śledził depozyty podatku od nieruchomości z powodu dziwnego eksperymentu naturalnego: Chociaż podatek od nieruchomości został zmniejszony w 2017 roku podczas przeglądu podatkowego prezydenta Donalda Trumpa, wpływy podatkowe gwałtownie wzrosły w ostatnich latach, prawdopodobnie z powodu nadmiernych zgonów osób starszych podczas pandemii. Jednak te wysokie ściągnięte podatki bledną w porównaniu z obecnym rokiem fiskalnym, kiedy to rząd USA zebrał prawie 8 miliardów dolarów więcej w podatkach od nieruchomości i darowizn w roku fiskalnym, który rozpoczął się w październiku ubiegłego roku, niż w roku 2022.” – podaje CPA PracticeAdvisor.

„Zaksięgowany wpływ w wysokości 7 miliardów dolarów oznacza majątek lub darowiznę o wartości około 17,5 miliarda dolarów. Jednakże Tax Policy Center, think tank w Waszyngtonie, oszacował, że wielkie majątki zazwyczaj płacą efektywną stawkę podatkową w wysokości 17%, po uwzględnieniu zwolnień i innych form unikania opodatkowania. Nawet jeśli tylko 50% majątku podlegałoby opodatkowaniu, to potencjalna wartość majątku wynosi 35 miliardów dolarów. A już nawet najniższy szacunek uczyniłby właściciela majątku jednym ze 100 najbogatszych ludzi na świecie.”

Zagadką pozostaje skąd się wzięły te pieniądze i kto jest ich właścicielem. Gabriel Zucman, ekonomista z Uniwersytetu w Berkeley, mówi, że jest kilka prawdopodobnych hipotez: „Bardzo bogata osoba, która została pominięta przez Forbes, duża darowizna, opóźniona płatność przez jakiegoś miliardera, który zmarł kilka lat temu […] jak również przez rozwody małżonków bez amerykańskiego obywatelstwa, ale płatności w ciągu roku od rozwodu są generalnie wykluczone.”

Jednak uważna analiza danych dotyczących zmarłych w 2022 roku nie wskazuje żadnego Amerykanina z tak dużym majątkiem. Niektórzy biorą pod uwagę zmarłego rok wcześniej Sheldona Adelsona, którego majątek został oszacowany właśnie na około 35 miliardów dolarów, nic nie wiadomo jednak o jego testamencie czy braku spadkobierców.

Przypadek tajemniczej wpłaty do Departamentu Skarbu pokazuje również jak działa system prawny chyba wszystkich państw na całym świecie, kiedy to bezspadkowy obywatel zostawia swoją własność, którą w pełnym majestacie prawa przejmuje skarb państwa.

Niestety, od tej starożytnej i cywilizowanej zasady próbuje odejść środowisko Żydów amerykańskich usiłujących przejąć bezspadkowy majątek anonimowych Żydów mających zaginąć w Polsce podczas tzw. holokaustu. Według podpisanej 12 grudnia 2017 r. przez prezydenta Donalda Trumpa Just Act 447, Stany Zjednoczone będą wspierały wysiłki grup Przemysłu Holokaustu próbujących „odzyskać” majątki żydowskie nie mające spadkobierców, które oczywiście na mocy polskiego – i amerykańskiego prawa – są własnością polskiego Skarbu Państwa.

Miejmy nadzieję, że powyższy przykład z tajemniczą wpłatą do Departamentu Skarbu może posłużyć jako kolejny argument, że żądania środowisk żydowskich są nie tylko beczelne, ale i całkowicie bezprawne.

Oprac. www.bibula.com
2023-03-31

.