Aktualizacja strony została wstrzymana

Manipulacje psychologiczne nie są nowe, tylko bardziej niebezpieczne

Ponieważ przerażające reżimy totalitarne wykorzystywały to przeciwko swoim obywatelom, by wzniecić morderczą wściekłość, to samo może spotkać nas. Potrzeba ludzi, którzy rozumieją, że są manipulowani, którzy rozumieją, że są wykorzystywani, którzy rozumieją, że chcą swojej niezależności i wolności, aby doprowadzić do pokojowego i sensownego życia dla wszystkich.

−∗−

 

Psyops nie są nowe, tylko bardziej niebezpieczne

Od czasu, gdy rozpoczęło się to międzynarodowe szaleństwo trzy lata temu, wiosną 2020r., pojawiło się kilka przekonujących teorii dotyczących tych, którzy wykorzystali ten czas do tłumienia swobód i kontrolowania populacji.

Na przykład Debbie Lerman skutecznie argumentowała, że lockdowny w USA nie dotyczyły zdrowia, ale walki z terroryzmem. Odpowiedzią państwa jest kontrola nad populacją i utrzymywanie tej kontroli, gdy już zostanie wprowadzona.

Aaron Kheriaty skutecznie argumentował, że weszliśmy w nową sferę Państwa Bezpieczeństwa, wszystkie nasze działania są monitorowane, śledzone i kontrolowane.

Najbardziej niepokojący jest fakt, że Jeffrey Tucker skutecznie argumentował, że konsensus naukowy wyparł indywidualny wybór, dając nam szczepionkę, którą wszyscy musielibyśmy przyjąć, i która w naturalny sposób prowadzi do eugeniki.

Czytając tego rodzaju dobrze pozycjonowane artykuły i reakcje na nie w mediach społecznościowych, łatwo odnieść wrażenie, że wkroczyliśmy do prawdziwie Nowego Wspaniałego Świata, takiego, jakiego wcześniej nie było i jest to zupełnie nowe zjawisko.

Prostym faktem jest to, że nie są to nowe pomysły. Człowiek pragnie władzy nad człowiekiem. Ale nawet te fragmenty ostatnich ataków na ludzkość, które mogą wydawać się nowe, nie są całkiem nowe. Jak opisano w powyższych artykułach, jednym z takich pomysłów jest to, że rząd i firmy przeprowadzają przeciwko nam operacje psychologiczne, aby kontrolować nasze emocje i dyktować nasze działania.

Ale jak przekonać ludność, że ten sposób życia jest pożądany? Musisz zmienić sposób ich myślenia. Czy to jest nowe?

W swoim genialnym dokumencie The Century of the Self, Adam Curtis opisuje, w jaki sposób firmy i rządy wykorzystywały psychologiczne idee Zygmunta Freuda do manipulowania ludzkimi emocjami dla własnych celów i zamysłów w całym XX wieku.

Edward Bernays, bratanek Freuda, był głównym odpowiedzialnym za przekazanie tych idei masowej manipulacji wielkim korporacjom i rządowi Stanów Zjednoczonych. W jednym z przykładów przedstawionych w filmie dokumentalnym Curtisa tabu dotyczące palenia tytoniu przez kobiety w miejscach publicznych uniemożliwiało dużym firmom tytoniowym sprzedaż na połowie ich potencjalnego rynku.

Bernays w 1929 roku zatrudnił grupę młodych dam, aby pojawiły się w Nowym Jorku na paradzie w Niedzielę Wielkanocną, pod pozorem, że reprezentują kobiecy ruch sufrażystek. Podczas parady wszystkie kobiety paliły papierosy, nawiązując do hasła “Torches of Freedom” [Pochodnie Wolności]. Sprzedaż papierosów kobietom zaczęła rosnąć.

Kluczowe jest tutaj to, że Bernays nie tylko zabrał kobiety na paradę, ale także zaalarmował prasę, że to się dzieje. Prasa radośnie robiła zdjęcia i powtarzała „Pochodnie Wolności” w artykułach pisanych do gazet w całym kraju. Tak więc prasa nieświadomie (lub we współudziale) pomogła Bernaysowi w jego kampanii zachęcania większej liczby kobiet do palenia. Brzmi znajomo?

Nawet gdy lekarze byli coraz bardziej świadomi, że papierosy nie tylko nie promują wolności, ale mogą z łatwością zabić, szum wokół tego trwał. Kampanie papierosowe wykorzystywały establishment medyczny, aby dać konsumentom wyobrażenie, że papierosy są bezpieczne. Znowu brzmi znajomo?

Praca Bernaysa z rządem USA obejmowała coś, co teraz można by nazwać kolorową rewolucją w Gwatemali. Gwatemala miała dyktatora, który dobrze współpracował z United Fruit Company (obecnie Chiquita), pozyskując banany na sprzedaż do USA. Problem polegał na tym, że robotnicy byli zasadniczo niewolnikami i zbuntowali się, wybierając nowego przywódcę, dr Juana Jose Arévalo, który ustanowił konstytucję na wzór Stanów Zjednoczonych.

Za nim podążył Jacobo Arbenz, który odebrał ziemie firmie bananowej. Nie podobało im się to i poszli z płaczem do Wujka Sama. Bernays przybył na ratunek i zorganizował antyamerykańskie wiece prokomunistyczne, w tym oczywiście zdrową dawkę przemocy. Nieważne, że Arbenz nie uważał siebie za komunistę ani nie miał żadnych powiązań z Moskwą. Nie minęło dużo czasu, a naród amerykański przestraszył się nowego komunistycznego zagrożenia na południu i wsparł myśl, że ten nowy przywódca jest zagrożeniem i musi odejść.

Bernays wymyślił nawet nowe określenie na to, jak manipulował umysłami Amerykanów. Nazwał to Engineering of Consent [Inżynieria Zgody]. I to nie był pierwszy raz, kiedy Bernays dodał frazę do leksykonu. Kiedy w latach dwudziestych zaczynał od wielkiego biznesu, uważał, że słowo propaganda jest tak negatywne, że wymyślił nowy zwrot: public relations.

Bernays pracował także w kampaniach wyborczych dla amerykańskich polityków, takich jak Calvin Coolidge. A jego praca wywarła wpływ na nazistów. Z jego autobiografii z 1965 roku:

Używali moich książek jako podstawy do niszczycielskiej kampanii przeciwko Żydom w Niemczech. To mnie zszokowało, ale wiedziałem, że każdą ludzką działalność można wykorzystać do celów społecznych lub niewłaściwie wykorzystać do celów antyspołecznych.

Ale co Bernays myślał o ludziach, którymi tak chętnie i z korzyścią manipulował? W The Century of the Self udziela wywiadu jego córka.

Nazwała jego techniki „oświeconym despotyzmem”. I kontynuuje: „Ludzie, którzy dla niego pracowali, byli głupi. I dzieci były głupie. Jeśli ludzie robili rzeczy w sposób, w jaki on by ich nie robił, to byli głupi. To było słowo, którego używał w kółko. Idioci i głupcy”.

W rzeczy samej, antyspołeczne cele.

Od czasów Edwarda Bernaysa powstało wiele przykładów zastosowania tych taktyk psyop. Oto kolejny. Pamiętasz 9/11 i wojnę w Iraku? Nie było żadnej broni masowego rażenia, a mamy zupełnie nowy departament w rządzie do ścigania terrorystów: Department of Homeland Security [Departament Bezpieczeństwa Krajowego – DHS]. Przyznaję, wierzyłem w to i całkowicie popierałem.

Od tego czasu DHS skierował swoje szpiegowskie oko na obywateli USA. Świetna sztuczka, żeby cały nowy wydział ścigał ludzi, których opinie się komuś nie podobają.

Ale teraz czuję się o wiele bezpieczniej, bo muszę być na lotnisku dwie godziny wcześniej i zdjąć buty.

Co by o mnie powiedział Eddie [Bernays]? A, tak! Jestem głupcem.

Bernays postrzegał siebie nie tylko jako kontrolera opinii tępych mas, ale jako dobroczynną siłę w społeczeństwie, zachęcającą ludzi do odkrywania swoich pragnień, a jednocześnie wspierania gospodarki i promowania amerykańskiej drogi.

To, co naprawdę robił, to podkopywanie podstawowej struktury społeczeństwa i niszczenie dorozumianego zaufania między dostawcą a konsumentem.

Czym jest ta ekonomiczna więź zaufania? Ja zapewniam coś, czego potrzebujesz. Ty jesteś gotów zrekompensować mi mój wysiłek.

Manipulacja psychologiczna nie wchodzi w grę. Czyniąc to [manipulując], usunął godność z interakcji międzyludzkich, redukując ludzi do ich zwierzęcych instynktów.

Właśnie przed tym ostrzegał Freud w swoich badaniach nad umysłem. Siły te istnieją w nas wszystkich i należy je zrozumieć, aby nigdy nie wymknęły się spod kontroli. Niestety, jego siostrzeniec postrzegał to nowe zrozumienie jako sposób na osiągnięcie osobistych korzyści i kontrolę nad społeczeństwem.

To, co wydarzyło się w ciągu ostatnich kilku lat, pochodzi prosto z podręcznika Bernaysa, ale jest o wiele bardziej złowrogie.

Zasięg jest większy: tym razem ten psychologiczny rozgardiasz objął cały świat.

Próba kontrolowania naszych ciał fizycznych była znacznie gorsza: globalne organizacje chcą nam powiedzieć, co musimy wpuścić w nasze ciała, aby w ogóle uczestniczyć w społeczeństwie.

Generowany strach był bardziej zlokalizowany: bój się swoich sąsiadów, mogą cię zarazić. Donoś na dysydentów.

Zróbmy listę tego, czego tacy aktorzy dopuścili się w ciągu ostatnich kilku lat:

 

 • Podział społeczeństwa na dwie grupy: istotną i nieistotną.
  .
 • Ostracyzm i etykietowanie tych, którzy sprzeciwiali się dominującej narracji.
  .
 • Wykorzystanie strachu do ustanowienia stałego paradygmatu nadzoru, w którym wszystkie ruchy i działania są śledzone.
  .
 • Identyfikowanie osób niezaszczepionych jako „innych” w celu ustanowienia nowej platformy kontroli biologicznej.
  .
 • Cenzurowanie wolności słowa poprzez wywieranie presji na media, aby dławiły jasne i szczere głosy.
  .
 • Osłabianie społeczności, które wiążą ze sobą ludzi: zamykanie kościołów, zakaz spotkań towarzyskich, zamykanie firm.

 

Kim są ci aktorzy? Nie jest to do końca jasne, ale pewne elementy spisku są niezaprzeczalne.

Potraktujcie to poważnie.

Ponieważ przerażające reżimy totalitarne wykorzystywały to przeciwko swoim obywatelom, by wzniecić morderczą wściekłość, to samo może spotkać nas. Potrzeba ludzi, którzy rozumieją, że są manipulowani, którzy rozumieją, że są wykorzystywani, którzy rozumieją, że chcą swojej niezależności i wolności, aby doprowadzić do pokojowego i sensownego życia dla wszystkich.

______________

Psyops Are Not New, Just More Dangerous, Alan Lash, March 17, 2023

Tłumaczenie: AlterCabrio – ekspedyt.org

 

−∗−

 

Powiązane tematycznie:

Programowanie predykcyjne czyli jak zmiękczyć odbiór
Programowanie predykcyjne to subtelna forma psychologicznego uwarunkowania zapewniana przez media w celu zapoznania opinii publicznej z planowanymi zmianami społecznymi, które mają zostać wdrożone przez naszych przywódców. Jeśli i kiedy te […]

______________

Unieszkodliwienie psychiczne przez eliminację indywidualności
(…)pozwolenie ogółowi społeczeństwa na samodzielność, przedsiębiorczość, samowystarczalność i pełną umiejętność czytania i pisania jest przekleństwem dla autorytarnego elementu społeczeństwa i jest uważane przez potężne „elity” za śmiercionośną broń przeciwko ich […]

______________

“Fake State” czyli tu nie ma przypadków
„Wolność nie jest dla tych niewolników. Nie jestem zwolennikiem zadawania jej wbrew ich sumieniu. Wręcz przeciwnie, jestem zdecydowanie za pozwoleniem im by się czołgali i płaszczyli, ile im się podoba, […]

______________

Co dało nam wolność i czy warto o nią walczyć
Co dało nam wolność i czy warto o nią walczyć Rozmowa o cywilizacji łacińskiej i próbach jej zniszczenia. Punktem wyjścia jest opracowanie Feliksa Konecznego. Audycja z udziałem red. Marka Skowrońskiego […]

______________

Dla przestraszonych nic nie jest oczywiste
„Eksperci”, którzy pracowali nad tobą przez 3 lata, nie byli ekspertami w dziedzinie leków, epidemiologii, biologii, immunologii, ani żadnej innej istotnej dziedziny. Byli ekspertami od manipulacji, nakierowywania, propagandy. […]

 

Za: Legion sw. Ekspedyta – ekspedyt.org (27 marca 2023) | https://ekspedyt.org/2023/03/27/manipulacje-psychologiczne-nie-sa-nowe-tylko-bardziej-niebezpieczne/