Aktualizacja strony została wstrzymana

Zmarła Lidia Marks–Boki. Kresowianka z dziada pradziada, obrończyni pamięci ofiar ukraińskiego ludobójstwa

Dziś rano po długiej i bardzo ciężkiej chorobie zmarła moja Najukochańsza małżonka Lidia Marks – Boki. Kresowianka z dziada pradziada, której mama, siostry i rodzice, przeżyli ukraińskie ludobójstwo w miejscowości Buszcze, powiat Brzeżany, województwo Tarnopolskie. Moja Lideczka wraz ze mną od 2013 roku prowadziła bezkompromisowa działalność na rzecz godnego upamiętnienia, polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa.

To jej zaangażowanie i niezłomna determinacja, doprowadziły w 2018 roku, do nadania jednemu z rond w Elblągu, imienia Obrońców Birczy.

Ostatnim aktem jej heroicznych zmagań, zachowania pamięci setek tysięcy Polaków, bestialsko wymordowanych na Kresach Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, i godne upamiętnienie Ich ofiary złożonej na ołtarzu Ojczyzny, był jej Apel, napisany ostatkiem sil, niespełna miesiąc temu do radnych, rady miejskiej w Elblągu, o uhonorowanie naszych rodaków z Wołynia i Małopolski Wschodniej, w 80 rocznice Krwawej Niedzieli na Wołyniu 11 lipca1943 roku. 

Pogrzeb odbędzie się w sobotę 4 marca. Msza święta odbędzie się w Kościele Garnizonowym, przy ulicy Beniowskiego o godz. 10 rano, po czym ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu Dębica w Elblągu o godz. 11 rano (Nowa Kaplica).

Jacek Boki – 27 Luty 2023 r.

https://m.facebook.com/story

 

 

 

Moja Najukochańsza Lideczka, składa wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Podziemnego Państwa Polskiego, wraz dwoma ocalonymi z ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu, Panami Stanisławem Soroczyńskim i Witoldem Grodziewiczem, w 75 rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu – 11 Lipca 2018 r.

 

To jej zaangażowanie i niezłomna determinacja, doprowadziły w 2018 roku, do nadania jednemu z rond w Elblągu, imienia Obrońców Birczy.


 

Pamięci Lideczki

Informację o dziele jej życia i jej śmierci obiegły na cały świat. W sobotę, jej trumienkę spowije biało czerwona flaga. Przynajmniej tyle możemy uczynić, aby pożegnać ją z na;eżnymi jej honorami, za to wszystko, czego dokonała w swoim krótkim, lecz jakże bogatym życiu.

Informacja przekazana przez serwis portel.pl

Informację o śmierci Lideczki, zamieścił także Pan redaktor Andrzej Kumor, naczelny polonijnej gazety Goniec w Kanadzie

A na swojej stronie internetowej podał jako pierwszy tą informację o śmierci mojej Najukochańszej Lideczki, Pan profesor Mirosław Dakowski

Hołd Lideczce oddały także środowiska Kresowe i Kombatanckie

 

Za: Kresy we krwi (1 marca 2023)

 

Łącząc się w żałobie i smutku po śmierci śp. Lidii Marks-Boki, składamy wyrazy najgłębszego współczucuia panu Jackowi Boki i Jego rodzinie.

Wyrazy szczerego żalu i zapewnienia o modlitwie składa

Redakcja BIBUŁY

Skip to content