Aktualizacja strony została wstrzymana

Mądra polityka gospodarcza Białorusi: rozszerzono eksport traktorów do Afryki

Władze Białorusi prowadzą dalekosieżną politykę gospodarczą dbając o rozwój krajowego przemysłu i rozszerzając możliwości eksportowe.

Jak poinformowała agencja BeITA, Białoruskie Mińskie Zakłady Traktorowe (MTZ) oraz firma AFTRADE DMCC podpisały memorandum o strategicznym partnerstwie w celu promowania maszyn BELARUS na rynku Zimbabwe.

Dokument podpisano podczas wizyty prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki w Zimbabwe.

„Rynek Zimbabwe otworzył się dla maszyn BELARUS kilka lat temu dzięki naszemu niezawodnemu partnerowi AFTRADE DMCC. Cieszymy się, że dziś rozmawiamy o strategicznym partnerstwie, które przewiduje pracę na zasadzie systematycznej perspektywy” – powiedział dyrektor generalny MTZ Vitaly Vovk.

Zgodnie z dokumentem, w latach 2023-2024 MTZ ma dostarczyć do Zimbabwe 3575 ciągników.

Mińska fabryka traktorów jest obecnie jednym z największych producentów maszyn rolniczych nie tylko w krajach WNP, ale i na całym świecie. Klientom oferuje się ponad 100 modeli ciągników w ponad 200 wariantach montażowych dla wszystkich warunków klimatycznych i operacyjnych.

 

Dalekowzroczna polityka sąsiada Polski stoi w zupełnej sprzeczności z polityką III RP, która po tzw. tranformacji otworzyła się na „prywatyzację”, na „rynki kapitałowe”, na tzw. inwestorów zagranicznych, na „giełdę” i inne mechanizmy drapieżnego i bezwzględnego kapitału globalnego, który jeśli chwilowo „zainwestował” w Polsce przejmując fabryki, to jedynie celem usunięcia konkurencji.

Jednym ze skutków zbrodniczej „transformacji gospodarczej” jest upadek tysięcy zakładów w Polsce, w tym dobrze prosperujących, jak Zakłady Przemysłu Ciągnikowego „Ursus”. Jeszcze w 1990 roku Ursus wyprodukował 35 400 ciągników, lecz później produkcja malała, m.in. w wyniku zbrodniczej polityki proimportowej.

Istniejąca od 1893 roku fabryka Ursus, przetrwała lata przedwojenne, wojenne (kiedy to Niemcy wykorzystali maszyny do produkcji na cele zbrojeniowe) i rozwinęła się w czasach PRL-u (np. w 1980 roku wyprodukowano 60 tysięcy ciągników). Dopiero klika „wolnościowych” rządów posolidarnościowych, postkomunistycznych złodziei oraz czcicieli gospodarki globalistycznej, doprowadziły do upadku naszej ikony maszyn rolniczych.

Jeszcze w 2006 roku istniała nadzieja na dodanie fabryce nowych sił – m.in. poprzez odpowiednie polityczne decyzje – kiedy to uczczono wyprodukowanie 1,5-milionowego ciągnika. Wtedy to wicepremier Andrzej Lepper otworzył Muzeum Historii Ursusa, lecz kolejne lata i antypolskie rządy dobiły fabrykę, m.in. sprzedając w sierpniu 2006 część terenów zakładów Ursus funduszowi inwestycyjnemu Challange Eighteen. Z czasem sprzedano firmę Ursus oraz jej znaki towarowe spółce Ursus S.A. z siedzibą w Lublinie, która jednak decyzją Sądu Rejonowego w Warszawie z 13 lipca 2021 roku ogłaszającą upadłość, przestała istnieć.

Ursus produkował w swej historii ponad 60 różnych modeli ciągników oraz wiele modeli eksportowych (m.in. do Holandii, Grecji, Francji, Finlandii, Hiszpani, Wielkiej Brytanii, krajów Beneluksu). Montowano również Ursusy w Czechosłowacji, Pakistanie, Brazylii, Indiach, Szwecji i Etiopii.

Oprac. www.bibula.com
2023-01-30

Skip to content