Aktualizacja strony została wstrzymana

Chińskie firmy wycofują się z giełdy nowojorskiej

Dwie największe chińskie państwowe linie lotnicze – China Eastern Airlines (MU, Shanghai Hongqiao) i China Southern Airlines (CZ, Guangzhou) ogłosiły w zeszłym tygodniu o dobrowolnym wycofaniu się z giełdy nowojorskiej.

Dwaj przewoźnicy chińscy ogłosili, że wyrejestrowują swoje kwity depozytowe (ADR) i akcje bazowe (H) z Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych (NYSE). Były to ostatnie państwowe chińskie firmy działające na rynku kapitałowym w Nowym Jorku, zarejestrowane zgodnie z amerykańską ustawą o obrocie papierami wartościowymi.

Przed decyzją przewoźników lotnicznych, z nowojorskiej giełdy wycofało się uprzednio pięć państwowych firm chińskich,w  tym gigant naftowy Sinopec i firma ubezpieczeniowa China Life Insurance.

Na decyzje te wpłynęły przepisy amerykańskie i spór trwający ponad dziesięć lat, w którym strona amerykańska żąda pełnego wglądu do ksiąg rachunkowych chińskich firm, a strona chińska twierdzi, że naruszyłoby to bezpieczeństwo narodowe i biznesową poufność.

W ślad za decyzjami firm państowych można spodziewać się wyrejestrowania z amerykańskiej giełdy kilkuset chińskich prywatnych i państwowo-prywatnych firm, w tym gigantów internetowych i technologicznych.

Oprac. www.bibula.com
2023-01-18

Skip to content