Wielka Brytania narzuca Irlandii Północnej obniżenie „wieku przyzwolenia” na 16 lat

Rząd brytyjski zamierza zmniejszyć w Północnej Irlandii granicę tzw. wieku przyzwolenia (age of consent), z 17 na 16 lat – poinformowała agencja Associated Press. Decyzja ta ma ujednolicić obowiązujące prawo na terenie całej Wielkiej Brytanii. Brytyjski minister na teren Północnej Irlandii, Paul Goggins stwierdził, że niedługo rozpoczną się dwumiesięczne konsulacje w Północnej Irlandii, po których nowa ustawa powinna być przegłosowana w 2008 roku.

Gregory Carlin z irlandzkiej koalicji przeciwko nielegalnemu handlowi ludźmi – Irish Anti-Trafficking Coalition, wyraził poważne zastrzeżenia wobec tego projektu, podkreślając ostatnie trendy w Wielkiej Brytanii, gdzie jedna z propozycji ustawowych ma na celu legalizację domów publicznych, które wciągają coraz to młodsze kobiety do uprawiania nierządu. Carlin podkreślił również, że jest znamienne, iż prawo to jest narzucane Irlandii przez rząd Wielkiej Brytanii.

Tzw. wiek przyzwolenia, oznaczający najczęściej wiek, w którym uznaje się prawo danej osoby do decydowania o współżyciu seksualnym, w różnych krajach świata wynosi od 14 do 18 lat, a w niewielkiej liczbie krajów wynosi nawet 12-13 lat.

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content