Aktualizacja strony została wstrzymana

Sądzony za obronę polskich kupców

Witold Kowalczyk, burmistrz Radzynia Podlaskiego stanął przed sądem za wydanie zakazu handlu cudzoziemcom. O sprawie było głośno w całym kraju. 13 lutego 2007 Kowalczyk wydał zakaz wstępu na targowisko i prowadzania działalności handlowej wszystkim cudzoziemcom. Za to został oskarżony przez bialską prokuraturę o przekroczenie swoich uprawnień. W przypadku uznania winy, oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Sekretarz miasta bronił swego szefa argumentując, że zdecydowane działanie burmistrza zdyscyplinowało obcokrajowców. Witold Kowalczyk nie chciał tego komentować.

Stanisław Stróżak, bialski prokurator rejonowy, stwierdził na początku października, że burmistrz działał na szkodę interesu prawnego. Przed prokuratorem szef radzyńskiego magistratu twierdził, że polecił funkcjonariuszom Straży Miejskiej, aby zabraniali handlować tylko tym cudzoziemcom, którzy nie posiadali zgłoszenia do działalności handlowej w Polsce.

Następna rozprawa 11 grudnia.

Burmistrz został oskarżony przez bialską prokuraturę o przekroczenie swoich uprawnień, gdy organa ścigania nic nie robiły gdy na ich oczach „handlarze” za wschodniej granic najczęściej Ormianie, Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini oraz z imigranci krajów azjatyckich notorycznie łamali prawo RP. Powszechnie wiadomo, że ci handlarze to często przebywają na terenie Polski nielegalnie, nie posiadają odpowiednich zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej oraz handlują towarami akcyzowymi (alkoholem i papierosami), oraz pirackim płytami z muzyką, filmami i oprogramowaniem komputerowym, podrabianą odzieżą znanych firm, na czym traci budżet Państwa Polskiego kolosalne kwoty pieniędzy. Sądzenie burmistrza Radzynia Podlaskiego uznajemy za skandal i wynik chorego systemu prawnego. Człowiekowi, który broni interesów lokalnej społeczności, którą z mocy urzędu reprezentuje, przed nieuczciwą i nielegalną konkurencją winny się słowa uznania, a nie włóczenie po sądach i straszenie więziennymi kratami.

Oprac. RD

 

Za: Infopatria.pl

 

 

Skip to content