Niesiołowski: „Katyń nie był ludobójstwem”

Zdaniem Stefana Niesiołowskiego, wicemarszałka Sejmu, zbrodnia katyńska nie może być określana mianem ludobójstwa. – To była zbrodnia wojenna. Ludobójstwo to jest zagłada narodu. W historii do tej pory były dwa ludobójstwa: Holokaust i wielki głód na Ukrainie. Katyń to było coś innego – twierdzi Niesiołowski.

Polscy oficerowie odmówili współpracy z komunistami i zostali zamordowani. Ci, którzy na nią poszli, przeżyli, jak Berling. Poza tym przyjęcie takiego stanowiska miałoby bardzo poważne konsekwencje polityczne. – czytamy w wywiadzie, którego Niesiołowski udzielił „Dziennikowi”.

Polityk Platformy Obywatelskiej odniósł się w ten sposób do przygotowywanej przez PiS uchwały potępiającej agresję sowiecką z 17 września 1939 roku i nazywającej zbrodnię katyńską ludobójstwem.

Źródło: dziennik.pl

———————————————————————————–

Komentarz Zbigniewa Girzyńskiego

Stefan Niesiołowski, wicemarszałek sejmu z Platformy Obywatelskiej w wywiadzie dla „Dziennika” stwierdził, że zbrodnia katyńska nie jest ludobójstwem. W ten sposób podważył oficjalną, od lat realizowaną, politykę Państwa Polskiego. Ponieważ pan Niesiołowski najwyraźniej nie wie, to pragnę mu przypomnieć, że Polska od lat w oficjalnych dokumentach domaga się od Federacji Rosyjskiej uznania Katynia za ludobójstwa. 

W tej sprawie do strony rosyjskiej wielokrotnie występował Instytut Pamięci Narodowej. Ponieważ PO ma w zwyczaju deprecjonować działania podejmowane przez IPN to przypomnę, że postanowienie o wszczęciu śledztwa przez IPN w sprawie uznania mordu w Katyniu za ludobójstwo zostało podjęte 30 listopada 2004 r. w czasie kiedy prezesem IPN był obecny senator PO prof. Leon Kieres i to właśnie pan prezes Kieres poinformował o tym fakcie na konferencji prasowej 1 grudnia 2004 r.

Warto nadmienić, że nawet Związek Sowiecki uznawał Katyń za zbrodnię ludobójstwa uczynił to w wystąpieniu swojego prokuratora Jurija Pokrowskiego, który 14 lutego 1946 r. oskarżył właśnie o tego typu zbrodnię Niemców podczas Procesu Norymberskiego. Wniosek ten nie przeszedł z tego powodu, że wszystkie strony procesu wiedziały, że zbrodni tej dopuścili się Sowieci, a nie Niemcy.

Za: niezalezna.pl | http://www.niezalezna.pl/article/show/id/24975 | "KATYŃ NIE BYŁ LUDOBÓJSTWEM"

Skip to content