Polska będzie płacić wyższą składkę do budżetu UE

Od przyszłego roku wzrośnie o ok. 600 mln zł miesięczna składka Polski do budżetu Unii Euro- pejskiej – poinformował wicedyrektor departamentu UE w resorcie finansów Krzysztof Sajdak.

Dotąd Polska do unijnego budżetu płaciła 1 mld złotych miesięcznie. Wysokość składki związana jest m.in. z planowanym przez Ministerstwo Finansów na przyszły rok wzrostem PKB o ok. 1,2 proc.

Ponieważ w innych krajach UE prognozuje się spadek PKB, Polska musi niejako pokryć tę różnicę. Kosztować nas to będzie 350 mln zł miesięcznie. „Jak nasze PKB rośnie w relacji do PKB innych krajów unijnych, to musimy więcej zapłacić” – mówił na konferencji prasowej minister finansów Jacek Rostowski.

O 850 mln zł rocznie będzie nas też kosztować uczestnictwo w UE z racji zwiększonego budżetu UE. Do kasy Unii Europejskiej trafia też 3/4 wpływów z poboru ceł. Ponieważ na 2010 r. planuje się wzrost tych dochodów, Polka odda UE dodatkowe 150 mln zł.

Ilu instytucjom i firmom uda się przebrnąć przez biurokratyczne wymogi aplikowania o fundusze unijne i ile pieniędzy wpłynie do Polski z UE w ramach różnego rodzaju dotacji i dofinansowań, nie wie nikt.

Za: Aspekt Polski | http://www.aspektpolski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2532&Itemid=1

Skip to content