Aktualizacja strony została wstrzymana

Blinken o roszczeniach żydowskich: Polska wciąż ma najwięcej do zrobienia

Polska, Węgry i Chorwacja są wśród krajów, które wciąż mają najwięcej do zrobienia w kwestii przyznawania odszkodowań czy procesów restytucyjnych dotyczących mienia pożydowskiego – powiedział sekretarz stanu USA, Antony Blinken.

Na oficjalnym koncie twitterowym sekretarza stanu USA, Antony Blinkena, zamieszczono nagranie wideo jego przemówienia, które skierował do uczestników drugiej konferencji na temat tzw. restytucji mienia żydowskiego w Terezinie w Republice Czeskiej.

„Zadośćuczynienie i odszkodowania w ramach Deklaracji Terezińskiej pomagają upamiętniać prawdę o nazistowskich zbrodniach. Musimy nadal mówić o Szoah, aby jego ohydne zbrodnie nigdy więcej się nie powtórzyły” – głosi komentarz wprowadzający do nagrania.

W swoim wystąpieniu, Blinken sporo miejsca poświęcił przypomnieniu o grabieżach na ludności żydowskiej, dokonywanych w czasie II wojny światowej. Dodajmy, że nie wspomina on o „Niemcach” czy zbrodniach niemieckich, ale ogólnikowo o „nazistach”. Podkreślał przypadki zawłaszczania mienia żydowskiego także „przez sąsiadów”, którzy mieszkali w domach odebranych wypędzonym z nich Żydom.

„W czasie, gdy odbywa się ta konferencja, potrzeba oddania jakiejś sprawiedliwości ocalałym, jest pilniejsza niż kiedykolwiek” – powiedział Blinken. Zaznaczył, że są to osoby w bardzo podeszłym wieku, z których ponad 100 tys. żyje w biedzie. Jego zdaniem, szczególnie im należy się „skromna emerytura lub rekompensata”. – Społeczność międzynarodowa zawiodła tych ludzi… my nie możemy, nie wolno nam znów ich zawieźć w ostatnich latach życia – podkreślił.

Szef amerykańskiej dyplomacji zaznaczył przy tym, że jak wynika ze specjalnego, amerykańskiego raportu z 2020 roku, postęp na tym polu „jest nierówny i zbyt często niewystarczający”.

 

Niektóre kraje nie zdołały przyznać odszkodowań lub procesów restytucyjnych. Inne ograniczyły te możliwości do własnych obywateli. Z kolei inne stworzyły tak skomplikowane procedury, w praktycznie nie sposób się w nich rozeznać – podkreślił Blinken. W tym kontekście wymienił z nazwy konkretne państwa, na czele z Polską:

– Polska, Węgry i Chorwacja są wśród krajów, które wciąż mają najwięcej do zrobienia.

 

[…]Blinken zaznaczył, że te państwa powinny być dla nich wzorem w kwestii porozumień dotyczących reparacji. Dodał, że liczy się tu głównie wola polityczna. Powiedział też, że restytucja mienia i kompensacje są też „formą upamiętniania nazistowskich zbrodni”.

– Dziś negowanie Holokaustu i zniekształcanie go znów narasta w Europie i w Stanach Zjednoczonych. To często łączy się z antysemityzmem, ksenofobią i nacjonalizmem. Historia pokazuje, że gdy narasta nienawiść do Żydów, przemoc i ataki na fundamenty demokracji rzadko pozostają z tyłu – powiedział sekretarz stanu USA.[…]

Całość: Kresy.pl ()

 
Skip to content