Aktualizacja strony została wstrzymana

Kolejny kapłan będzie odprawiał Mszę Świętą w rycie rzymskim – „wyłącznie, dożywotnio i nieodwołalnie”

Ksiądz Jacek Bałemba SDB, prowadzący Sacerdos Hyacinthus ~ blog kapłana rzymskokatolickiego, poinformował, że “raz w miesiącu, zawsze w środę przed pierwszą sobotą miesiąca spowiadał będzie Ks. Dariusz Kowalczyk SDB. Ks. Dariusz jest jednym z katolickich kapłanów, którzy wobec Boga podjęli decyzję odprawiania Mszy Świętej w rycie rzymskim – wyłącznie, dożywotnio i nieodwołalnie. Jest też jednym z trzech kapłanów, którzy 16 maja br. przyjęli z rąk Bp. Richarda Williamsona święcenia kapłańskie sub conditione w tradycyjnym rycie.”

Niestety, ze stron internetowych trudno jest dotrzeć do informacji co do aktualnego miejsca odprawiania Mszy Świętej.

Według informacji z bloga:

„Dnia 20 lipca Roku Pańskiego 2021 uniemożliwiono mi dostęp do kluczy od kościoła [pw. Św. Józefa Rzemieślnika, 56-513 Międzybórz, ul. Kościelna 8] oznajmiając, że to koniec Mszy trydenckiej w tym kościele.

20 lipca Roku Pańskiego 2021, rano nie mogłem odprawić Mszy Świętej w kościele w Międzyborzu, na którą przyjechało kilka osób, m.in. mama z trzema synami, wśród których najmłodszy w ubiegłą niedzielę przystąpił do 1. Komunii Świętej. Pod nieobecność proboszcza ks. Zbigniewa Porębskiego SDB, ks. Franciszek Steblecki SDB poinformował mnie, że klucze od kościoła będą u niego, nie będą już dostępne. Wyszedł do wiernych i zakomunikował, że to koniec z Mszą trydencką w tym kościele.

W związku z tym od 20 lipca 2021 codzienna Msza Święta w rycie rzymskim jest celebrowana w innym miejscu – w kaplicy Bractwa Św. Piusa X we Wrocławiu.

27 maja 2022 nakazano nam oddać klucze i opuścić kaplicę „w trybie natychmiastowym”. Ks. Karl Stehlin FSSPX zakomunikował mi, że zabrania mi odprawiania Mszy Świętej we wszystkich kaplicach Bractwa.”

 

Nie znając szczegółów zatargów i trudności, nie wyciągamy żadnych wniosków, ciesząc się jednak, że do grona kapłanów odprawiających wyłącznie, dożywotnio i nieodwołalnie, dołączył kolejny ksiądz.

 

Oto sylwetka ks. Jacka Bałemba, SDB ze strony Actualia:

Ks. Jacek Bałemba SDB, kapłan katolicki
ur. 4 VIII 1962 Wrocław
Święcenia kapłańskie: 12 VI 1990 Kraków, + Bp Albin Małysiak CM
Święcenia kapłańskie sub conditione w tradycyjnym rycie: 16 V 2022, + Bp Richard Williamson

Od 6 lutego Roku Pańskiego 2014 odprawia tradycyjną Mszę Świętą w rycie rzymskim.
17 października Roku Pańskiego 2016 złożył Panu Bogu obietnicę dożywotniego celebrowania Mszy Świętej i innych Sakramentów Świętych wyłącznie w rycie tradycyjnym.

 

Strony prowadzone przez ks. Jacka Bałemba SDB:

 

Oprac. www.bibula.com
2022-10-11

 


 

UZUPEŁNIENIE (26 października 2022 r.)

Zamieszczamy aktualizację dot. posługi ks. Dariusza Kowalczyka, którą podzielił się jeden z Czytelników:

„Aktualizacja dot. posługi Księdza Dariusza Kowalczyka.

Jako wierny uczęszczający swego czasu na msze św. Księdza Jacka Bałemby jak również Księdza Dariusza Kowalczyka chciałbym poinformować, że Ksiądz Dariusz Kowalczyk odprawia Mszę Świętą wyłącznie w rycie rzymskim już od 7.12.2019 roku.
https://sacerdoshyacinthus.com/2019/12/08/obietnica-2/
Do dnia 31 lipca 2022, czyli do dnia jego przeniesienia do Sosnowca, odprawił takich mszy blisko tysiąc głównie w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny lub kościele filialnym p.w. Chrystusa Króla w Cieszkowie koło Krotoszyna.
Nie jest mi znane obecne miejsce jego posługi, ale znając Księdza Dariusza pozostaje on wierny Mszy Świętej w rycie rzymskim.

J.W.”

Deo Gratias!

 

 

.