USA: Wojna o choinki bożonarodzeniowe

Lowe’s, jedna z największych w Stanach Zjednoczonych sieci wielkopowierzchniowych sklepów ze sprzętem budowlanym i domowym, w katalogu na Boże Narodzenie nazwała choinkę (Christmas tree) – „drzewkiem rodzinnym” (Family tree). W całym 56-stronicowym katalogu zatytułowanym Holiday 2007, słowo Christmas pojawia się tylko dwa razy, za to reklamy mówią o „drzewku rodzinnym”.

Amerykańskie Stowarzyszenie Rodzin – AFA wysłało prostest, pisząc że „Wasz katalog Holiday 2007 zawiera w sobie mnóstwo produktów, w tym lampki choinkowe, choinki, dekoracje domowe, które większość ludzi kojarzy z Bożym Narodzeniem – ale nie Lowe’s! Z wyjątkiem dwóch przypadków, wszystko w katalogu nazywane jest holiday. Lowe’s na pewno nie chciało urazić nie-chrześcijan, zatem zamienili Christmas tree na family tree, ale oczywiście to, że chrześcijanie mogą się czuć urażeni, to już jest OK.”

Na wysłany protest, przedstawicielka Lowe’s odpowiedziała szybko, przepraszając za „kompletny błąd”. Maureen Rich z Lowe’s Home Improvement Warehouse usprawiedliwiała się jednak mówiąc, że katalog ten nazywa się „katalogiem święteczny”, gdyż „zawiera w sobie wszystkie święta obchodzone od października do stycznia […] Lowe’s sprzedaje choinki (Christmas trees) od 60 lat i jesteśmy zdecydowani oferować je również w tym roku”.

Korporacja Lowe’s posiada 1400 sklepów, które odwiedza 52 milionów klientów miesięcznie.

KOMENTARZ BIBUŁY: Ale przecież tu chodzi o taktykę! Drukuje się katalog, rozprowadza, z góry spodziewając się zastrzeżeń i protestów. Gdy te nadejdą, ktoś-tam przyzna się do „błędu”, po czym… na tym się kończy. Katalog dalej jest w obiegu i wszystko jest tak jak zaplanowano. W ten sposób ludzie przyzwyczajają się do nowej rzeczywistości, a za pięć-dziesięć lat już nikt nie będzie protestował, albo protestujących nie będzie się brało na serio, a może wręcz nazwie się ich „siewcami nienawiści”.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content