USA: Wojna o choinki bożonarodzeniowe

Aktualizacja: 2007-11-14 12:00 am

Lowe’s, jedna z największych w Stanach Zjednoczonych sieci wielkopowierzchniowych sklepów ze sprzętem budowlanym i domowym, w katalogu na Boże Narodzenie nazwała choinkę (Christmas tree) – “drzewkiem rodzinnym” (Family tree). W całym 56-stronicowym katalogu zatytułowanym Holiday 2007, słowo Christmas pojawia się tylko dwa razy, za to reklamy mówią o “drzewku rodzinnym”.

Amerykańskie Stowarzyszenie Rodzin – AFA wysłało prostest, pisząc że “Wasz katalog Holiday 2007 zawiera w sobie mnóstwo produktów, w tym lampki choinkowe, choinki, dekoracje domowe, które większość ludzi kojarzy z Bożym Narodzeniem – ale nie Lowe’s! Z wyjątkiem dwóch przypadków, wszystko w katalogu nazywane jest holiday. Lowe’s na pewno nie chciało urazić nie-chrześcijan, zatem zamienili Christmas tree na family tree, ale oczywiście to, że chrześcijanie mogą się czuć urażeni, to już jest OK.”

Na wysłany protest, przedstawicielka Lowe’s odpowiedziała szybko, przepraszając za “kompletny błąd”. Maureen Rich z Lowe’s Home Improvement Warehouse usprawiedliwiała się jednak mówiąc, że katalog ten nazywa się “katalogiem święteczny”, gdyż “zawiera w sobie wszystkie święta obchodzone od października do stycznia […] Lowe’s sprzedaje choinki (Christmas trees) od 60 lat i jesteśmy zdecydowani oferować je również w tym roku”.

Korporacja Lowe’s posiada 1400 sklepów, które odwiedza 52 milionów klientów miesięcznie.

KOMENTARZ BIBUŁY: Ale przecież tu chodzi o taktykę! Drukuje się katalog, rozprowadza, z góry spodziewając się zastrzeżeń i protestów. Gdy te nadejdą, ktoś-tam przyzna się do “błędu”, po czym… na tym się kończy. Katalog dalej jest w obiegu i wszystko jest tak jak zaplanowano. W ten sposób ludzie przyzwyczajają się do nowej rzeczywistości, a za pięć-dziesięć lat już nikt nie będzie protestował, albo protestujących nie będzie się brało na serio, a może wręcz nazwie się ich “siewcami nienawiści”.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1366 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]