Aktualizacja strony została wstrzymana

Chcą zachować chore drzewo przy Muzeum Anny Frank

Pomimo opinii ekspertów, chore drzewo orzechowe rosnące w Amsterdamie przy domu słynącym z tzw. „Pamiętników Anny Frank”, nie zostanie ścięte w terminie przewidzianym przez władze miejskie.

150-letnie zagrzybione drzewo zostało rok temu uznane przez ekspertów za chore i zagrażające środowisku. Skupione wokół Muzeum Anny Frank osoby cieszą się jednak z działalności „pozarządowej organizacji ekologicznej”, której przedstawicielka – Annemieke van Loon, co prawda przyznała, że „Drzewo jest bardzo chore i grzyby rzeczywiście zaatakowały je w sposób śmiertelny i niemożliwy do odzyskania”, ale jednocześnie wyszła z intrygującym pomysłem: „Jeśli podeprzemy pień drzewa, to może ono żyć przez kolejne 40 lat”.

Pamiątkowe drzewo jest elementem mitu budowanego wokół postaci Anny Frank i książki pt „Dzienniki Anny Frank”.

 

KOMENTARZ BIBUŁY: Książka pt „Dzienniki Anny Frank”, która stała się obowiązkową lekturą systemów edukacyjnych w wielu krajach, prezentowana jest jako spisana ręką ukrywającej się w amsterdamskim domu Anny Frank, podczas gdy dogłębna analiza wskazuje na dokonanie zasadniczej i znacznej ingerencji w tekst książki przez ojca dziewczynki – Otto Frank. Pan Frank dokonywał skrótów, dopisywał nie istniejące wątki, by w końcu stworzyć wygładzony „pamiętnik”, który jednak w wielu fragmentach można uznać za absurdalny i nierealny. Jeśli „Pamiętniki Anny Frank” można uznać za literalną fikcję, to jest wielką nieodpowiedzialnością tworzenie wokół niego nienaruszalnego mitu i korzystanie z niego jako materiału edukacyjnego kształcącego o czasach II Wojny Światowej.

Na uwagę zasługuje również fakt, iż w czasie prowadzenia „Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, czyli w czasie gdy miano dokonywać „do końca wojny” egzekucji „w komorach gazowych”, organizowane są przez nadwerężony przez wojnę transportowy system III Rzeszy, liczne transporty żydowskich więźniów do innych obozów. W tych właśnie okolicznościach i w ten właśnie sposób Anna Frank wraz z ojcem przetransportowani zostali do obozu w Bergen-Belsen. 15-letnia Anna Frank zmarła na tyfus na kilka tygodni przez wyzwoleniem obozu Bergen-Belsen prze Brytyjczyków, a Otto Frank zmarł w Szwajcarii w 1980 roku.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content