Większe ryzyko choroby Parkinsona przez spożywanie nisko- i beztłuszczowego nabiału

Wyniki badań przeprowadzonych przez kanadyjską uczelnię School of Public Health Sciences, wskazują, że istnieje związek spożywania niskotłuszczowego nabiału, z wyższym ryzykiem wystąpienia rozpoznawalnej fazy choroby Parkinsona.

 

Badania prowadzone przez prof. Ronalda Browna, opublikowane w naukowym periodyku International Journal of Molecular Sciences, stwierdzają, że spożywanie niskotłuszczowego mleka jest skorelowane z wyższym ryzykiem choroby Parkinsona, w porównaniu ze spożywaniem mleka pełnotłustego.

Choroba Parkinsona jest związana z toksycznością fosforanów w dysregulacji metabolizmu, a prof. Brown wskazuje, że beztłuszczowe mleko ma najwyższy wskaźnik fosforanów (mierzonych w odniesieniu do ilości kalorii), zaś mleko pełnostłuste ma najniższy wskaźnik.

Wysoki poziom fosforanów PO4 w organizmie może tworzyć fosforany wapnia w komórkach mózgowych, co zakłóca biosyntezę i wydzielanie dopaminy, co z kolei może prowadzić do choroby Parkinsona. Podobny mechanizm zaburza biosyntezę i sekrecję insuliny w trzustce, doprowadzając do cukrzycy, przy czym istnieje związek z chorobą Parkinsona a cukrzycą. Wysokie ilości fosforanów powodują powstawanie splotów neurofibrylarnych w chorobach neurodegeneracyjnych (Parkinson, Alzheimer).

Wyniki badań prof. Browna są potwierdzeniem innych analiz, przeprowadzonych w 2017 roku przez harwardzkie: Nurses’ Health Study oraz Health Professionals’ Follow-Up Study, które  wykazały, że spożywanie więcej niż trzech porcji niskotłuszczowego nabiału było związane z wyższym ryzykiem rozpoznania choroby Parkinsona, zaś spożywanie pełnotłustego nabiału nie wiąże się z takim ryzykiem.

Według obecnej wiedzy, brak na razie przekonywujących badań klinicznych wskazujących, że niski poziom fosforanów zapobiega chorobie Parkinsona, ale wskazuje się, że ich wysoki poziom zwiększa ryzyko. Przeciętnie społeczeństwa zachodnie spożywają dwukrotnie więcej fosforanów niż potrzebuje tego organizm.

 

Streszczenie
W niniejszej pracy badano związek etiologii choroby Parkinsona z toksycznością fosforanów, stanem patofizjologicznym, w którym dysregulacja metabolizmu fosforanów powoduje nadmierną sekwestrację fosforanów nieorganicznych w tkankach ciała, co uszkadza układy narządów. Nadmiar fosforanów jest proponowany w celu zmniejszenia kompleksu I funkcji mitochondrialnego łańcucha transportu elektronów w chorobie Parkinsona i jest związany z otwarciem mitochondrialnego porów przejściowych przepuszczalności, co powoduje zwiększenie reaktywnych form tlenu, zapalenie, uszkodzenie DNA, depolaryzację błony mitochondrialnej i wyczerpanie ATP powodujące śmierć komórki. Choroba Parkinsona jest związana z α-synukleiną i otępieniem z ciałami Lewy’ego, wtórną tauopatią związaną z hiperfosforylacją białka tau, a tauopatia jest jednym z kilku patofizjologicznych szlaków wspólnych dla choroby Parkinsona i cukrzycy. Nadmiar fosforanów jest również związany z ektopowym zwapnieniem, zaburzeniami mineralizacji kości i niskim poziomem witaminy D w surowicy u pacjentów z chorobą Parkinsona. Sarkofagia i nowotwory u pacjentów z chorobą Parkinsona są również związane z toksycznością fosforanów. Dodatkowo korzyści z niższym wystąpieniem choroby Parkinsona związane są z niskim spożyciem fosforanów w diecie. Potrzeba więcej badań, aby zbadać potencjalną mediatorską rolę toksyczności fosforanów w etiologii choroby Parkinsona. […]

Całość: „Parkinson’s Disease Etiology: Insights and Associations with Phosphate Toxicity”, International Journal of Molecular Sciences

 

Lansowane diety zawierające niskotłuszczowy nabiał są bardziej szkodliwe dla zdrowia, a beztłuszczowe są szczególnie szkodliwe, gdyż najczęściej zawierają dodatki balansujące brak tłuszczu. Zdrowe odżywianie polega na zrównoważonym i różnorodnym doborze najlepszych owoców ziemi i morza, w formie nieprzetworzonej, bądź jak najmniej przetworzonej. W przypadku mleka, należy spożywać najlepiej mleko świeże, niepasteryzowane, organiczne (ekologiczne), pochodzące – jeśli to możliwe – z zaufanego źródła.

Niestety, np. w całej Kanadzie czy w Australii, oraz w wielu stanach USA właśnie najzdrowsze produkty są zakazane, jak np. mleko niepasteryzowane, którego sprzedaż i rozprowadzanie jest zabronione w następujących stanach: Alabama, Alaska, Colorado, Delaware, Florida, Georgia, Hawaii, Indiana, Iowa, Louisiana, Maryland, Michigan, Montana, New Jersey, North Carolina, North Dakota, Ohio, Tennessee, Virginia oraz West Virginia. Wielokrotnie dochodziło do przypadków gdy farmerzy próbujący sprzedawać mleko „prosto od krowy” zostali napadani przez jednostki antyterrorystyczne w pełnym ekwipunku – oczywiście celem pokazu siły i zastraszenia innych farmerów.

Nad rozszerzaniem zakazu czuwa najbardziej skompromitowana agencja amerykańska CDC (Centers for Disease Control and Prevention –„Centra Kontroli i Prewencji Chorób”), która – wraz z inną kryminalną agencją FDA rozprzestrzaniajacą kłamstwa na temat niepasteryzowanego mleka – przyczyniła się do wytworzenia psychozy pandemicznej tzw. koronawirusa i promowania niebezpiecznych preparatów reklamowanych jako „szczepionki przeciwko Covid-19”. Przypomnijmy, że FDA „stwierdziła” 200 niegroźnych zatruć w USA w wyniku rzekomego spożycia mleka niepasteryzowanego – i zabrania jego sprzedaży – a jednocześnie ta sama agencja zupełnie nie widzi zagrożenia ze strony promowanych „szczepionek przeciwko Covid”, które spowodowały śmierć oficjalnie 30 tysięcy osób (a nieoficjalnie co najmniej 10 razy więcej) i miliony przypadków groźnych powikłań doprowadzających często do kalectwa.

 

Pamiętaj: wybieraj zdrowe produkty, w tym nabiał pełnotłusty, ekologiczny, organiczny, najmniej przetworzony, bądź prosto z natury, bez dodatków, bez zbędnych procesów produkcyjnych (homogenizacja, pasteryzacja, „wzbogacanie” witaminami A, D), świeży, czysty, najlepiej ze sprawdzonego i zaufanego źródła. Walcz z kłamstwami w mediach, rządowych agencjach i z mitami propagaowanymi przez większość instytutów naukowych i ich „ekspertów” medialnych, z reguły finansowanych przez lobby farmaceutyczne (zabójcze „lekarstwa” i szczepionki) oraz lobby spożywcze (dążące do lansowania niezdrowych wyrobów mających jak najdłuższe terminy magazynowania). Nie wierz reklamom, ulotkom, obwieszczeniom, apelom. Bądź sceptyczny wobec „zaleceń” nowoczesnych dietetyków i większości lekarzy, którzy kształceni są niemal wyłącznie jak i kiedy zastosować produkt przemysłu farmaceutycznego celem zmniejszenia objawów, a nie jak zwalczyć źródło procesu patologicznego. Dbaj SAM o swoje zdrowie.

Oprac. www.bibula.com
2022-07-25

Skip to content