Aktualizacja strony została wstrzymana

Sejm: posłowie przeciw „antybanderowskiej” poprawce Konfederacji

Żaden z pozostałych posłów komisji spraw zagranicznych oraz samorządu terytorialnego w Sejmie nie poparł poprawki zgłoszonej przez Krystiana Kamińskiego, która miała wyłączyć z przywilejów współpracy polsko-ukraińskiej samorządy, które czczą ludobójców z OUN-UPA.

 

Jak poinformował w sobotę poseł Krystian Kamiński (Konfederacja, Ruch Narodowy), połączone komisje spraw zagranicznych przyjęły projekt uchwały w sprawie nawiązania i wzmocnienia współpracy między samorządami Polski i Ukrainy. Posłowie nie zaakceptowali poprawki zgłoszonej przez posła Kamińskiego, zgodnie z którą z przywilejów współpracy powinny być wyłączone te ukraińskie samorządy, które gloryfikują sprawców ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Uchwała w sprawie nawiązania i wzmocnienia współpracy między samorządami Polski i Ukrainy ma mieć znaczenie jedynie symboliczne. Sejm chce w niej zachęcić polskie samorządy do nawiązania, względnie „wydatnego” wzmocnienia współpracy, z samorządami ukraińskimi. „Należy dążyć do połączenia umowami partnerskimi samorządów w Polsce z ich odpowiednikami z Ukrainy, w tym w ramach europejskiego sojuszu miast i regionów na rzecz odbudowy Ukrainy” – czytamy w projekcie uchwały.

Poseł Krystian Kamiński zaproponował poprawkę do komisyjnego projektu uchwały, zgodnie z którą Sejm nie zalecałby współpracy z tymi ukraińskimi jednostkami samorządu terytorialnego, które uhonorowały zbrodniarzy odpowiedzialnych za ludobójstwo na Polakach dokonane w latach 1943-1945. W szczególności chodziło o czczenie takich postaci jak Stepan Bandera, Roman Szuchewycz, Dmytro Doncow czy Dmytro Klaczkiwski, na przykład poprzez nadanie imienia którejś z nich stadionowi, ulicy, przyznanie honorowego obywatelstwa czy postawienie pomnika.[…]

Całość: Kresy.pl (25 lipca 2022)

Skip to content