Aktualizacja strony została wstrzymana

Ogromne zamówienie chińskich przewoźników lotniczych – wybrali Airbusa

Chińscy przewoźnicy lotniczy podpisali olbrzymie zamówienie na dostawę 292 nowych samolotów produkcji konsorcjum Airbus – potwierdził producent 1 lipca br.

Zamówienie złożone przez 4 chińskich przewoźników opiewa na 37 miliardów dolarów i obejmuje dostawę: 100 samolotów dla China Eastern, 96 dla Air China i tyle samo dla China Southern. Dostawy samolotów typu Airbus A320neo mają rozpocząć się w 2023 roku i wypełnić w ciągu 5 lat.

To jedno z największych w historii lotnictwa zamówień stanowi porażkę amerykańskiego producenta Boeing, który, szczególnie po serii niepowodzeń z modelem 737MAX, uważany jest za mało wiarygodny.

Przypomnijmy, że problemy z jakością samolotów typu 737MAX – które cały czas nie mają w Chinach zezwolenia na loty – wynikały między innymi z tego, że amerykańska federalna agencja FAA mająca czuwać nad kontrolą i jakością, zaniedbała swoich obowiązków. W kilku przypadkach FAA dopuściło również producenta do wydawania arbitralnych decyzji, bez zgłaszania tego FAA, co stworzyło niebezpieczną procedurę sędziego we własnej sprawie.

Departament Transportu (DOT) – przed którym FAA jest odpowiedzialna – wyznaczył właśnie termin przeprowadzenia inspekcji poszczególnych fabryk Boeinga, w Charleston, Renton, Południowej Karolinie i Waszyngtonie, celem „zidentyfikowania i rozwiązania problemów produkcyjnych” oraz przyjrzenia się „zarzutom o stosowanie presji w środowisku produkcyjnym”. Audyt dotyczy doniesień o zaniedbania FAA podczas produkcji samotów typu 737 i 787.

Problemy z wiarygodnością amerykańskich produktów, których jakość ma być „autoryzowana” przez federalne agencje, świadczy o korupcji na najwyższych szczeblach państwowych i politycznych. Wydawanie w gruncie rzeczy wielu fikcyjnych autoryzacji przez różnorodne agencje federalne czy rządowe, dotyczy szerokiej gamy produktów: od leków, szczepionek, urządzenia medyczne, po samoloty.

Oprac. www.bibula.com
2022-07-04

.