Aktualizacja strony została wstrzymana

Łukaszenka znosi wizy dla Polaków, a (anty)polskie MSZ zaleca „unikania podróży na Białoruś”

W geście dobrej woli, Białoruś zniosła obowiązek ruchu wizowego dla obywateli Polski, i w okresie od 1 lipca do końca 2022 roku, można będzie swobodnie, bez zbędnych wizowych formalności odwiedzić Białoruś. Nie obowiązuje również okazywanie „certyfikatu koszerności szczepionkowej”, ani testu „na kowid”.

Decyzję podjął prezydent Białorusia Aleksandr Łukaszenka celem „podtrzymania relacji dobrosąsiedzkich”.

Zamiast aplauzu i rozkręcenia turystyki do odwiedzenia dzisiejszej Białorusi i pięknych ziem b. Rzeczpospolitej, (anty) polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, zaleca „unikanie podróży na Białoruś”, bo „jest to państwo, które czynnie wspiera rosyjską agresję na Ukrainę” – powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Czynna wrogość władz polskich wobec sąsiada wyciągającego rękę w geście dobrej woli, jest kolejnym przykładem, że rządy w Warszawie – a obecny rząd PiS-u w szczególności – konsekwentnie prowadzą politykę skłócającą się ze wszystkimi bliższymi i dalszymi sąsiadami i nie potrafią ułożyć sobie dobrosąsiedzkich i partnerskich relacji.

(Relacje służalcze z proamerykańskim i neonazistowskim rządem w Kijowie potwierdza tylko tę normę, a ta bezwolność przyczynia się już teraz do tworzenia Piątej Kolumny ukraińskich potomków nazistowskich zbrodniarzy, zapuszczających korzenie w Polsce.)

Granicę białoruską można od teraz przekraczać po okazaniu paszportu i informując straż graniczną o zamiarze wizyty (np. mówiąc szczerze, że chce się wjechać aby kupić tanią benzynę).

Państwowa białoruska agencja BielTA stwierdza, że gest dobrej woli „potwierdza naszą otwartą politykę wobec sąsiadów i krajów na całym świecie.” Poprzednio, władze Białorusi zniosły wymagania wizowe dla obywateli Litwy i Łotwy.

Oprac. www.bibula.com
2022-07-01
na podstawie: NCzas.com (30 czerwca 2022)

 

 

 


 

Łukaszenka zniósł wizy dla Polaków

Od 1 lipca do końca roku obywatele Polski mogą wjechać na Białoruś bez wizy. Według oficjalnego komunikatu decyzję w tej sprawie podjął osobiście prezydent Aleksander Łukaszenka w trosce o stosunki dobrosąsiedzkie. Podobne rozwiązanie wprowadzono jeszcze w maju dla obywateli Litwy i Łotwy.

Do przekroczenia granicy z Białorusią potrzebny jest obecnie jedynie ważny paszport oraz ubezpieczenie zdrowotne. Oznacza to, że nie potrzeba załatwiać żadnych dokumentów przez ambasadę/konsulat. Przy wjeździe na Białoruś nie jest wymagany test PCR ani tzw. paszport szczepionkowy. Pobyt bez wizy na Białorusi nie może przekroczyć 90 dni w roku kalendarzowym.

Dodatkowo osoby podróżujące samochodem powinny posiadać Zieloną Kartę, tj. dokument potwierdzający zagranicą aktualne ubezpieczenie OC. Właściciele aut mają szczególne powody zadowolenia – obecny koszt za litr benzyny na Białorusi to 3.31 zł (2.46 rubli białoruskich).

Zniesienie wiz dla Polaków na Białoruś zbiegło się w czasie, kiedy strona polska oficjalnie zakończyła budowę muru wzdłuż granicy polsko-bialoruskiej. Kosztowna inwestycja miała rzekomo chronić przez napływem nielegalnych imigrantów, którzy w większości i tak już przedarli się do Strefy Schengen korzystając z otwarcia granicy od strony Ukrainy.

Tymczasem decyzja Łukaszenki jest miłym ukłonem w stronę zwykłych Polaków. Poniżej przykładowe komentarze z portalu społecznościowego, które zebrałam pod postami informującymi o zniesieniu wiz dla obywateli Polski:

«Świetnie. To miła wiadomość. Jestem pewien, że odwiedzę braci Słowian, Białorusinów. Dzięki, panie Prezydencie.»

«Można odwiedzić rodzinne strony za Bugiem, porozmawiać z ludźmi. Piękny gest w stronę Polaków.»

«Gdybym był kawalerem to bez mrugnięcia okiem uciekam z tego eurokokchozu do reżimu Łukaszenki.»

«To jest Człowiek z klasą, prawdziwy przywódca.»

«Byłem ostatnio i bardzo polecam. Zwiedziłem Grodno i Brześć ze względu na ograniczony obszar, który obejmowała wiza turystyczna. Piękny i zadbany kraj, mili i ułożeni ludzie. Dzięki tej decyzji prezydenta Łukaszenki, z pewnością wybiorę się teraz dalej w głąb Białorusi. Brawo…»

«Już wolę na Białoruś niż do jakiegoś francuskiego albo niemieckiego kalifatu.»

«Tak Łukaszenko wszystkich zaskoczył, a nasi politycy chwalili się zbudowaniem płotu na granicy z Białorusią. Gdyby postąpili tak jak Łukaszenko, tak, to by mieli się czym chwalić.»

«Super, moja śp. babcia pochodziła z Wilejki, chciałbym tam pojechać i odwiedzić groby moich pradziadków.»

«Naprawdę świetnie. Mam jechać na objazdówkę rowerową po Podlasiu. Odwiedzę i Białoruś. Z przyjemnością.»

«Mam jeszcze parę dni urlopu do wykorzystania, postaram się pojechać. Tym bardziej, że oboje rodziców pochodzi z tamtych stron.»

«Czyli możliwe będzie, że spotkam się z narzeczonym i obejrzę muzeum Mickiewicza.»

«Paliwo po 3 zł…heheheheehe, jedziemy.»

«Mój znajomy mówi że kocha Białoruś. Z początku byłam zdziwiona. Prano mi mój umysł przez tyle lat… Jednakże kiedy opowiedział mi o Białorusi opadła mi szczęka i szczerze pisząc nadal zbieram ją z podłogi tym bardziej, że drugi kolega to potwierdził he he. A niech tą propagandę tv trafi jakaś zaraza i na jej skutek zniknie raz na zawsze!»

«I tak miałem w planach jechać a tutaj taka niespodzianka!»

«Jadę zatankować.»

Agnieszka Piwar

Za: Myśl Polska (1 lipca 2022)

 


 

Musisz to wiedzieć (1451)

No to jedźmy sprawdzić, jak wygląda ta „bieda” na Białorusi

 

Published: Jul 1, 2022

 


 

 
 
 
 
 
Skip to content