Aktualizacja strony została wstrzymana

Stambuł: oznakowano domy chrześcijan

W kilku dzielnicach Stambułu domy zamieszkane przez chrześcijan zostały oznakowane zielonymi plakietkami. Mieszkańcy są zaniepokojeni – tak oznaczano domy chrześcijan przed tureckim pogromem w 1955 roku.

– Kto dokonał tego oznakowania? – pyta posłanka z Konstantynopola, Sebahat Tuncel. Wezwała ona ministerstwo spraw wewnętrznych, by wydało oświadczenie w tej sprawie. Posłanka chce wiedzieć, czy nakaz oznaczenia wydała policja. Na pytanie ma odpowiedzieć minister Besir Atalay.

Do tej pory nie przedstawił on jednak stanowiska. Posłanka Tuncel, wnosząc zapytanie, przypomniała, że oznakowanie domów zbiega się w czasie ze skargą chrześcijan ze Stambułu na powtarzające się wobec nich szykany.

Zielone i czerwone plakietki zauważyli na niektórych domach mieszkańcy tradycyjnie chrześcijańskich dzielnic Feriköy i Kurtulus. Tu chrześcijanie są głównie pochodzenia armeńskiego i greckiego. O sprawie napisał jako pierwszy armeński dziennik. Po interwencji posłanki Tuncel także austriacki dziennik „Der Standard” poinformował o znakowaniu posiadłości chrześciajn w Turcji.

Wśród starszych mieszkańców Stambułu oznakowanie przywołuje jednoznaczne skojarzenia. W ten sam sposób działacze nacjonalistyczni oznakowali domy i sklepy należące do chrześcijan przed pogromem we wrześniu 1955 roku.

AJ/Derstandard.at/KAI

Skip to content