Aktualizacja strony została wstrzymana

Badania kliniczne interfejsu dla ludzkiego mózgu – Ethan Huff

Badania  kliniczne dotyczącym interfejsów mózg-komputer wchodzą na kolejny poziom. Ludzie mają zostać połączeni z siecią komputerową.

 Synchron, konkurent Neuralink Corp. firmy należącej do Elona Muska, skierowała właśnie pierwszego pacjenta do badania klinicznego w Stanach Zjednoczonych. Jeśli zakończą się one sukcesem, firma może wkrótce otrzymać zgodę na szerokie zastosowanie swojej metody w populacji ludzkiej.

Badania prowadzone  przez firmę Synchron, a finansowane przez National Institutes of Health (NIH), agencję rządową, w której pracuje Tony Fauci, będą polegały na manipulowaniu ludzkim mózgiem za pomocą urządzenia Stentrode, które rzekomo umożliwi pacjentom sterowanie urządzeniami cyfrowymi bez użycia rąk.

Osoba zmodyfikowana za pomocą Stentrode będzie mogła wykonywać różne zadania, zaledwie przywołując je na myśl. Zarówno Synchron, jak i Musk od wielu lat pracują nad osiągnięciem tego celu.

W przypadku Muska, badania zaczęto się od świń, ale na tym się skończyło, ponieważ firma nadal poszukuje dyrektora, który przeprowadziłby próby na ludziach. Dzieje się tak pomimo zebrania na ten projekt w zeszłym roku, 205 milionów dolarów.

Z kolei firma Synchron poprawia ludzki mózg, przeznaczając na ten cel zaledwie 70 milionów dolarów, czym zdystansowała Muska.

Musk i inni technokraci chcą zamienić ludzi w roboty sterowane „sztuczną inteligencją”.

Interfejsy mózg-komputer (BCI) są reklamowane jako sposób na „umożliwienie” osobom niepełnosprawnym łatwej komunikacji i wykonywania tych samych czynności, co osoby pełnosprawne.

Implanty te, zdaniem technokratów takich jak Musk, mogą umożliwić osobom, które je otrzymają, rozwinięcie „superinteligencji”, znanej również jako „sztuczna inteligencja” lub AI.

Jak donosi Bloomberg, „Urządzenie firmy Synchron, po wszczepieniu, dociera do mózgu za pośrednictwem naczyń krwionośnych, natomiast urządzenie firmy Neuralink jest wszczepiane bezpośrednio do czaszki„. „Po dotarciu do mózgu, Stentrod stymuluje mózg do wysyłania  sygnałów umożliwiających pisanie SMS-ów, e-maili, robienie zakupów online lub wykonywanie innych czynności za pomocą zewnętrznego urządzenia”.

Zgodnie z oczekiwaniami, jeśli firmie Synchron uda się zebrać „dowody” świadczące o tym, że urządzenie działa i jest „bezpieczne”,  Agencja ds. Żywności i Leków (FDA)  wyda na nie zgodę z prędkością przekraczającą prędkość światła.

W ramach badań firmy Synchron, implant otrzyma sześciu pacjentów z Nowego Jorku i Pittsburgha. Pierwszy pacjent, który ma otrzymać implant, został zarejestrowany w tym tygodniu w szpitalu Mt. Sinai w Nowym Jorku.

Założyciel i dyrektor generalny firmy Synchron, Tom Oxley, odmówił identyfikacji pacjenta lub podania jakichkolwiek danych demograficznych.

Po przeprowadzeniu tej próby, firma ma nadzieję poszerzyć skalę badań, jeszcze zanim uzyska akceptację FDA. Następnie, w ciągu najbliższych kilku lat, urządzenie ma trafić na rynek.

Chociaż obecnie wszystkie oczy zwrócone są na firmę Synchron, ponieważ wyprzedza ona Neuralink, nie można zapomnieć, że wszystko zaczęło się Neuralink i Muska.

Musk, który dzięki zakupowi Twittera stał się stronnikiem konserwatystów, od dawna promuje hybrydy SI jako nową, „mądrzejszą” ludzkość. Nadał nawet swojemu „neutralnemu płciowo” dziecku hybrydowe imię AI w dowód uznania dla tego, w co naprawdę wierzy.

Podobnie jak jego imperia Tesla i SpaceX, projekt Neuralink Muska jest w dużym stopniu subsydiowany przez rząd USA – co oznacza, że to amerykańscy podatnicy płacą rachunki za jego pomysły.

W 2019 r. Musk wyobraził sobie umieszczenie „wiązki maleńkich przewodów” w mózgach ludzi, tworząc „interfejs elektrody z neuronem na poziomie mikro”.

Firma Synchron robi to samo, wyprzedzając w tym Muska, ale obie firmy podążają tą samą drogą.

Jak powiedział wtedy Musk, „Długoterminowym celem Neuralink jest osiągnięcie symbiozy ze sztuczną inteligencją i pewnego rodzaju demokratyzacja inteligencji, tak aby nie była ona zmonopolizowana w formie czysto cyfrowej przez rządy i wielkie korporacje”

Ethan Huff

 

Tłum. Sławomir Soja

Źródło: TraditionInAction (June 8, 2022) – „Synchron’s Human Trial for Brain Computer Interface”
This article was published on
Transhumanism.news on May 5, 2022, under the title „Neuralink competitor Synchron launches human trials for first commercial brain computer interface”

Skip to content