61 proc. Rosjan nic nie wie o agresji Związku Radzieckiego na Polskę

Aktualizacja: 2009-08-28 12:38 pm

Zaledwie 16 procent Rosjan wie, że we wrześniu 1939 roku Związek Radziecki wtargnął na polskie ziemie. Z sondażu przeprowadzonego przez niezależny ośrodek socjologiczny “Centrum Lewady” wynika, że prawie dwie trzecie Rosjan (61 procent) nic nie wiedziało o tej agresji.

Sondaż pokazał, że 38 procent respondentów słyszało o pakcie Ribbentrop-Mołotow. Tylko 23 procent Rosjan w różnym stopniu potępia to porozumienie. Natomiast jedna trzecia badanych poparła podpisanie paktu między Niemcami hitlerowskimi i Związkiem Radzieckim. 43 procent Rosjan uważa, że złe stosunki między Rosją a Polską i państwami nadbałtyckimi są w większym lub mniejszym stopniu związane z tym, że rosyjskie władze uchylają się od moralnej oceny okupacji przez radzieckie wojska tych państw w pierwszym okresie drugiej wojny światowej.

Sondaż został przeprowadzony w lipcu i niewykluczone, że teraz jego wyniki byłyby inne. Przez rosyjskie media przetacza się ostatnio seria oszczerczych wobec Polski wywiadów, artykułów i filmów zarzucająca naszemu krajowi współpracę Polski z Hitlerem przeciwko Związkowi Radzieckiemu i reinterpretująca ocenę paktu Ribbentrop-Mołotow. Wśród tych opinii dominuje pogląd, że porozumienie między Hitlerem i Stalinem było potrzebne, gdyż oddalało widmo wojny dla Moskwy.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=13419 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]