Eugenika w Polsce: Wysterylizowano mamę Róży bez jej zgody

Aktualizacja: 2009-08-28 9:48 am

Szpital w Szamotułach włączył się w akcję odbierania biednym możliwości posiadania potomstwa. – Nie planowaliśmy kolejnych dzieci, ale gdyby były, to byśmy się cieszyli. A ją potraktowali jak bezdomnego psa – mówi konkubent Wioletty Woźnej. Kobietę wysterylizowano bez jej zgody.

Adwokat Wioletty Woźnej i Władysława Szwaka, Małgorzata Heller-Kaczmarska, złożyła do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez szpital w Szamotułach. Jej klientkę ubezpłodniono tuż po porodzie metodą Pomeroya. – W dokumentacji lekarskiej, którą otrzymała moja klientka, brak jakiegokolwiek pisma potwierdzającego, że wyraziła zgodę na taki zabieg – twierdzi w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Lekarze nie zauważają swojej winy. – Myśleliśmy, że ta pani podziękuje nam za uratowanie życia, tymczasem spotyka nas takie coś… Takie decyzje podejmuje się często, kiedy pacjentka leży już na stole operacyjnym – mówi ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Beata Kaczmarek.

W Polsce sterylizacja bez zgody pacjentki jest zabroniona. Może ona jednak przyzwolić na nią, gdy zagrożone jest jej życie. – Nawet w takim przypadku bezwzględnie wymagana jest jej zgoda, nawet gdyby chodziło o szóste, siódme czy dziesiąte dziecko. I musi to być zgoda wydana na piśmie – tłumaczy ginekolog prof. Marian Szamatowicz „Rzeczpospolitej”. Za naruszenie tego nakazu grozi do dziesięciu lat więzienia.

To kolejna krzywda, która spotyka rodzinę. Wcześniej sąd rodzinny w Szamotułach na wniosek kuratora odebrał matce nowo narodzoną córeczkę Różę. Zdaniem sędziny Jolanty Biniak w domu było brudno, a ojciec jest za stary i ma mało czasu, by opiekować się dzieckiem. W dodatku matka ma lekkie upośledzenie umysłowe. Dlatego kurator chce odebrać im także pozostałą trójkę dzieci.

sks/Rzeczpospolita

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=13415 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]