Aktualizacja strony została wstrzymana

Nie dzielmy polskiej krwi – Przemysław Piasta

77 lat temu, 2 maja 1945 roku żołnierze 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki zawiesili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Dzięki bohaterstwu polskiego żołnierza biało-czerwona załopotała nad zgliszczami stolicy naszego odwiecznego wroga.

To dobry moment by wspomnieć tych, którzy przelewali krew za Polskę, dziś są zaś w najlepszym razie przemilczani. Historia jest bowiem dzisiaj fałszowana w imię bieżących politycznych interesów. Bynajmniej nie polskich.

Od lat w internecie krąży fałszywka, jakoby polscy żołnierze za swój czyn zostali rozstrzelani przez czerwonoarmistów. To oczywista nieprawda. Ostatni z pięciu bohaterów, którzy 2 maja 1945 roku zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie, kapitan Antoni Jabłoński, zmarł w 2025 roku dożywając sędziwego wieku. Jabłoński walczył o zdobycie Berlina jako kapral w 1 Pułku Artylerii Lekkiej 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Wspominał, że rano 2 maja jego dowódca zobaczył, iż Niemcy składają broń. To wtedy zadecydował, że jego żołnierze muszą wywiesić polską flagę na imponującym monumencie, symbolu germańskiego imperializmu – Kolumnie Zwycięstwa.

Kapral Jabłoński z biało-czerwona nad ruinami Berlina 

 

94 urodziny kapitana Jabłońskiego. Weteran wspomina wojenne przewagi. 

Wykonania zadania podjęło się pięciu polskich żołnierzy. Dowodził nimi ppor. Mikołaj Troicki, zastępca dowódcy baterii ds. polityczno-wychowawczych. Weteran znad Bzury, później żołnierz Armii Krajowej. Wojenna zawierucha sprawiła, że w 1945 roku znalazł się w 1 Armii Wojska Polskiego. Poza nim i wspomnianym już Jabłońskim do misji zgłosili się plutonowy Kazimierz Otap, kanonier Eugeniusz Mierzejewski i kanonier Aleksander Karpowicz. Poplątane losy doprowadziły ich od klęski wrześniowej, poprzez zbrojną konspirację aż do armii Berlinga. Byli polskimi żołnierzami. Walczyli dla Polski i za Polskę.

Pamiętajmy o tym w to radosne święto. Nie dzielmy polskiej krwi, niezależnie pod jakimi sztandarami była przelewana. Na przekór wszystkim tym, którzy pracując dla obcych, pouczają nas czym jest patriotyzm.

Przemysław Piasta

Za: Mysl Polska - myslpolska.info (2-05-2022) | https://myslpolska.info/2022/05/02/nie-dzielmy-polskiej-krwi/

Skip to content