Dzieci jak produkty w sklepie: w USA Brytyjczycy mogą wybrać płeć potomka

Aktualizacja: 2009-08-26 6:45 pm

Klinika in vitro w Nowym Jorku zachęca Brytyjczyków do korzystania ze swoich usług proponując wybór płci dziecka, które miałoby się urodzić. W USA proceder jest bowiem legalny.

– Brytyjczycy są o wiele bardziej konserwatywni. Kiedyś byli innowatorami, ale teraz są skuci kajdankami – mówi dr Jeffrey Steinberg. Od stycznia prowadzi klinikę na Manhattanie, która umożliwia mieszkańcom Wysp wybór płci swojego dziecka. A w zasadzie wybór dziecka o wymarzonej płci, które zostanie urodzone – badania przeprowadza się już bowiem na żywych embrionach.

Istnieją dwie metody wybierania płci dziecka: pierwsza z nich, Microsort, umożliwia oddzielenie od siebie plemników, które zawierają chromosomy „męskie” i „żeńskie”. Z kolei przy preimplantacyjnej (PGD) diagnozie genetycznej, bada się DNA z komórki pobranej z żywego embrionu. Dzięki temu rodzice chcący mieć dziewczynkę, mogą wybrać odpowiedni embrion, zaś pozostałe swoje dzieci – zamrozić, lub zabić, wyrzucając na śmieci.

Aktualnie PGD jest zakazana w Wielkiej Brytanii w sytuacjach, gdy miałoby to pomóc w selekcji „odpowiedniej” płci. Połowa embrionów w klinice Steinberga należy do brytyjskich rodziców.

sks/The Times

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=13363 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]