Wietnam: Zabytkowy kościół Tam Toa zrównany z ziemią

Aktualizacja: 2009-08-26 6:36 pm

Władze wietnamskie podjęły najbardziej drastyczne kroki w związku z konfliktem wokół ruin zabytkowego kościoła parafialnego Tam Toa – pod koniec zeszłego tygodnia zrównały go z ziemią.

Lokalne władze wietnamskie zadecydowały, że na terenie należącym zgodnie z prawem do diecezji Vingh, zostanie założony park publiczny, a w przyszłości najprawdopodobniej luksusowy ośrodek turystyczny. Wskazuje na to fakt, iż w zeszłym roku oczyszczono wielkie połacie terenu wokół ruin kościoła i rozpoczęto tam budowę luksusowych apartamentowców dla przedstawicieli władz lokalnych i wpływowych osobistości Wietnamu.  Działania władz mają najprawdopodobniej doprowadzić do usunięcia z tego regionu Wietnamu wszelkich śladów kultury i tradycji katolickiej. Na protest diecezji orzeczono, iż ruiny kościoła są pamiątką po wojnie wietnamskiej I w związku z tym do kościoła nie należą, ale są własnością publiczną.

Wierni parafii tam Toa jednak nie chcieli pogodzić się z takim obrotem spraw. Jak pisaliśmy, jeszcze w dniu 15 sierpnia zebrali się tam w liczbie ponad 700 tysięcy i protestowali przeciwko niesprawiedliwym decyzjom władz.

Jak donosi agencja Asia News konflikt dobiegł tragicznego końca w dniu 20 sierpnia, kiedy to wczesnym rankiem na terenie ruin zabytkowego kościoła pojawiły się buldożery. Z bryły zabytkowego kościoła pozostawiono jedynie dzwonnicę, natomiast pozostałe jego ściany zrównano z ziemią.

Kilka dni wcześniej, 17 sierpnia, wice – przewodniczący Komitetu Ludowego z Dong Hoi,  Ngau Bui Xuan, wydał dekret, który zawierał dyspozycję przekształcenia terenów wokół kościoła parafialnego Tam Toa w park publiczny.

Podobna sytuacja miała już miejsce w parafii Thai Ha (o czym pisaliśmy w związku z wystąpieniami chrześcijan wietnamskich w dniu 15 sierpnia br.). Tereny należące do klasztoru redemptorystów  w parafii Thai Ha miały zostać przekształcone w teren pod inwestycje w nieruchomości, jednak w skutek silnych protestów środowiska chrześcijańskiego przekształcono je w tereny parkowe.

Osoby, które od kilku miesięcy brały czynny udział w obronie kościoła Tam Toa oraz członkowie ich rodzin- tak jak pisaliśmy wielokrotnie – spotykają się nie tylko z atakami brutalności ze strony policji, młodzieżówek komunistycznych, ale i oskarżani są o zbrodnie przeciwko państwu wietnamskiemu.

Źródło: Asianews.it

Za: christianitas.pl -- [Org. tytuł: « Zabytkowy kościół Tam Toa zrównany z ziemiÄ…»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=13360 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]