Aktualizacja strony została wstrzymana

Smartportfel czyli jak żyć cnotliwie

Obywatele korzystający z aplikacji będą nagradzani za takie rzeczy, jak recykling, korzystanie z transportu publicznego, właściwe gospodarowanie energią i nieotrzymywanie mandatów.

−∗−

W menu na dziś danie typu ‘smart’. Wraz z pojawieniem się zjawiska tzw. ‘pandemii c19’ coraz częściej widzimy w mediach wzmianki na temat kolejnych aplikacji smartfonowych, mających na celu ułatwienie użytkownikom poruszania się w świecie usług cyfrowych. Tym razem we Włoszech wydano aplikację o nazwie “Smart Citizen Wallet”, której prezentacja miała miejsce w Bolonii pod koniec marca. Chociaż władze miasta podkreślały dobrowolność instalacji oprogramowania, to jednak wiele osób widzi w tym próbę przyzwyczajania obywateli do nadzoru. Jeszcze za pomocą ‘marchewki’.

Zapraszam do lektury.

Autor: AlterCabrio
25 kwietnia 2022

_____________***_____________

 

 

Nowa aplikacja systemu kredytu społecznego, aby nagradzać obywateli Włoch za „cnotliwe zachowanie”

 

Obywatele korzystający z aplikacji będą nagradzani za takie rzeczy, jak recykling, korzystanie z transportu publicznego, dobre zarządzanie energią i nieotrzymywanie mandatów.

 

Nowa aplikacja wydana niedawno we Włoszech wykazuje uderzające podobieństwa do chińskiego systemu kredytu społecznego, nagradzając niektórych obywateli za ich zachowanie za pomocą systemu punktowego.

 

„Smart Citizen Wallet” [Inteligentny Portfel Obywatelski] został zaprezentowany 29 marca w Bolonii na konferencji prasowej poświęconej innowacjom cyfrowym, gdzie burmistrz Matteo Lepore i Massimo Bugani, dyrektor miejskiej „Agendy cyfrowej”, omawiali projekt.

Według lokalnej gazety Corriere di Bologna, która opisała tę koncepcję jako „podobną do zbierania punktów w supermarketach”, aplikacja jest już aktywna w Rzymie, gdzie znajduje się obecnie w fazie eksperymentalnej. Jej premiera ma się odbyć jesienią tego roku w Bolonii.

Obywatele korzystający z aplikacji będą nagradzani za takie rzeczy, jak recykling, korzystanie z transportu publicznego, właściwe gospodarowanie energią i nieotrzymywanie mandatów.

Tak zwane „cnotliwe zachowania” [“virtuous behaviors”] pozwolą obywatelom poprawić swój wynik i zdobyć punkty, które z kolei będą mogli „wykorzystać” na różne nagrody, takie jak zniżki i bezpłatne zajęcia kulturalne.

Omawiając projekt na konferencji 29 marca, Bugani wyjaśnił, że aplikacja jest częścią szerszych starań miasta Bolonia na rzecz inwestycji w innowacje cyfrowe.

„Tworzy się coś, co nazywamy nową «siecią wodociągową» dla miasta”, powiedział.

„W nadchodzących latach wiele usług we Włoszech przyjmie formę cyfrową. Mamy tutaj ambitny projekt zbudowany na solidnych fundamentach”.

Bugani poinformował, że nowa aplikacja Inteligentnego Portfela Obywatelskiego zostanie udostępniona mieszkańcom Bolonii już latem tego roku.

Oczywiście nikt nie będzie zmuszony do udziału” – powiedział.

„Ci, którzy chcą, będą mogli wyrazić zgodę podczas pobierania i korzystania z aplikacji”.

Uważa jednak, że „wiele osób będzie chciało uczestniczyć”.

„Chcemy, aby zrozumieli, że nie są „frajerami”, ale że ich zachowanie jest nagradzane” – wyjaśnił Bugnani.

Niektórzy dziennikarze, pisarze i blogerzy we Włoszech, Francji i Niemczech zwrócili uwagę, że koncepcja aplikacji jest uderzająco podobna do chińskiego systemu kredytu społecznego. Ten również nagradza obywateli według systemu punktów.

Nie umknęło to także uwadze wielu osób w mediach społecznościowych. Użytkownik Twittera, Nat, opisał projekt jako „przerażający”.

System kredytu społecznego, który nagradza „cnotliwych obywateli”, zostanie wprowadzony pod koniec tego lata w Bolonii (Włochy) za pomocą „Inteligentnego Portfela Obywatelskiego”.
„Dostaniesz punkty” za recykling, korzystanie z transportu publicznego itp.
Przerażające (https://t.co/Q0WECnMlIG)

— Nat (@Arwenstar) 17 kwietnia 2022r.

Pozostali wskazywali na podobieństwa z innymi projektami cyfrowymi, takimi jak Digital ID Wallet firmy Thales, i ostrzegali, że takie projekty mogą umożliwić rządowi wprowadzenie na Zachodzie systemu kredytu społecznego, takiego jak chińskie.

 


Privacy Network, włoska firma technologiczna specjalizująca się w prywatności cyfrowej, opublikowała na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym ostrzega przed prawnymi, etycznymi i społecznymi konsekwencjami takich aplikacji.

Praktyki te, jeśli są słabo rozwinięte lub niewłaściwie stosowane, mogą prowadzić do poważnych ograniczeń i naruszeń praw i wolności obywatelskich, a także praktyk dyskryminacyjnych, które są również osiągane za pomocą środków technologicznych, takich jak systemy „kredytu społecznego” (lub oceny społecznościowej)”, czytamy w oświadczeniu.

Nasze zatroskanie potęguje fakt, że podobne systemy zostały już wprowadzone w innych włoskich miastach. Przede wszystkim w Rzymie, gdzie Smart Citizen Wallet jest już testowany”.

Privacy Network poinformowała, że ​​wysłała wniosek prawny o informacje dot. metod i specyfikacji przetwarzania danych osobowych wykorzystywanych przez tę aplikację, metod korzystania ze sztucznej inteligencji lub zautomatyzowanych systemów, a także o podanie nazw dostawców i pozostałych podmiotów zaangażowanych w realizację projektu.

__________________

[Źródło:] New social credit app to reward Italian citizens for ‘virtuous behavior’, Pierre Boralevi, Apr 20, 2022

Za: Legion sw. Ekspedyta - ekspedyt.org (25 kwietnia 2022) | https://www.ekspedyt.org/2022/04/25/smartportfel-czyli-jak-zyc-cnotliwie/

Skip to content