Hiszpania: sekta scjentologów uznana za religię

Aktualizacja: 2007-11-6 12:00 am

Trybunał Administracyjny w Madrycie postanowił wpisać tzw. Kościół scjentologiczny na listę religii, oficjalnie działających w Hiszpanii. Zakwestionował tym samym decyzję ministra sprawiedliwości z 2005 r., który wykreślił z rejestru religii tę organizację założoną w 1954 r. w USA przez pisarza science fiction Rona Hubbarda. Sędziowie Trybunału uznali, że żaden z dokumentów przedstawionych przez scjentologów i przez ministerstwo nie wskazuje, jakoby organizacja ta nie była religią lub miała inne cele niż religijne – informuje KAI.


Działania scjentologów były niejednokrotnie przedmiotem rozpraw sądowych w zachodniej Europie z oskarżenia o psychomanipulację i przestępstwa gospodarcze. Sam założyciel został w 1978 r. skazany zaocznie we Francji na cztery lata więzienia i grzywnę za oszustwo.


W niektórych państwach europejskich, m.in. we Francji i Niemczech, organizacja scjentologów jest uznawana za groźną sektę. W wielu krajach ma status przedsiębiorstwa. Natomiast w Stanach Zjednoczonych, gdzie znajduje się jej centrala, przysługują jej przywileje podatkowe zarezerwowane dla instytucji religijnych.


Według danych scjentologów, ich organizacja liczy prawie 10 mln członków w 192 państwach, skupionych w przeszło 6 tys. placówek.


Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1334 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]