Aktualizacja strony została wstrzymana

Chiński MSZ: USA stosuje tortury, łamie prawa człowieka, prowadzi tajne więzienia w 54 krajach świata

Na konferencji prasowej prowadzonej przez rzecznika chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, padło pytanie odnośnie do artykułu w brytyjskim piśmie The Guardian, który donosi, że zgodnie z niedawno odtajnionym raportem, osoba zatrzymana w tajnym więzieniu prowadzonym przez CIA w Afganistanie, była wykorzystywana jako żywy rekwizyt do nauczania instruktorów przesłuchiwań, którzy ustawiali się w kolejce, by na zmianę uderzać jego głową o drewnianą ścianę i polewać go lodowatą wodą. Te tortury dokonywane przez agentów CIA na więźniu w Afganistanie, były aktami przeciwko ludzkości i wyniszczyły więźnia fizycznie i psychicznie. Czy ma Pan jakiś komentarz?

 

Rzecznik prasowy MSZ, Zhao Lijian odpowiedział: „Pod pretekstem „wojny z terroryzmem” CIA utworzyła w wielu krajach tajne ośrodki, w których potajemnie przetrzymuje się podejrzanych o terroryzm i wymusza zeznania przy pomocy tortur. Wywołało to powszechną krytykę ze strony społeczności międzynarodowej. Cieszące się złą sławą Zatoka Guantanamo, więzienie Bagram w Afganistanie i więzienie Abu Ghraib w Iraku są uwikłane w skandale związane z nadużywaniem władzy nad więźniami, stosowaniem brutalnych i przerażających „wzmocnionych technik przesłuchań”, w tym podtapiania i pozbawiania snu. 

Te straszne miejsca są typowymi przykładami deptania przez USA praworządności i łamania praw człowieka. Raport Costs of War Project Instytutu Spraw Międzynarodowych i Publicznych Watsona na Uniwersytecie Browna, opublikowany na początku tego roku, wskazuje, że po atakach z 11 września, Stany Zjednoczone zorganizowały system tajnych ośrodków na całym świecie, w co najmniej 54 krajach i regionach, gdzie przetrzymywano ponad 100 000 osób, a wśród zatrzymanych są muzułmanie, kobiety i dzieci. Amerykańscy podatnicy wydają 540 milionów dolarów rocznie na samo przetrzymywanie więźniów w Guantanamo.

Do tej pory jednak ani jeden urzędnik amerykański nie został pociągnięty do odpowiedzialności za opracowanie, zatwierdzenie lub wdrożenie programu tajnych więzień i tortur. Rząd USA posunął się nawet dalej, aby ukryć i zaprzeczyć swoim zbrodniom i naruszeniom praw człowieka. W 2020 roku, po tym jak prokurator naczelny Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) stwierdził, że siły amerykańskie i CIA mogły popełnić zbrodnie wojenne, znęcając się nad więźniami w Afganistanie, USA nałożyły sankcje i ograniczenia wizowe na kilku urzędników, w tym na prokuratora naczelnego MTK. W 2021 r., po tym jak Komitet ONZ ds. Przeciwdziałania Torturom stwierdził, że w tajnych ośrodkach CIA dochodzi do stosowania tortur, rząd USA odmówił ujawnienia istotnych informacji, powołując się na poufność.

Fakty przemawiają głośniej niż słowa. Te amerykańskie „czarne strefy” na całym świecie w pełni pokazują, że Stany Zjednoczone nie mają prawa wytykać palcami innych w imię demokracji i praw człowieka. USA powinny natychmiast zlikwidować swoje tajne ośrodki na całym świecie, szczerze zastanowić się nad swoimi zbrodniami, przeprosić i zadośćuczynić ofiarom oraz pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy zezwolili na tortury i je stosowali.”

Oprac. www.bibula.com
2022-04-10
na podstawie: Ministry of Foreign Affairs of the People’s Republic of China (April 8, 2022)

Skip to content