Rosjanie ujawnią akta. dot. planów Polski w przeddzień II wojny św.

Rosyjska Służba Wywiadu Zagranicznego ujawni dokumenty, mające dotyczyć tajnych planów Polski w przeddzień drugiej wojny światowej. Informacje te znajdą się w publikacji pod tytułem „Sekrety polskiej polityki. 1935-1945”, której wydanie przypada na okres uroczystości 70-tej rocznicy wybuchu wojny.

Jak podała agencja Ria Nowosti, dokumenty zostaną przedstawione w poniedziałek, 31 sierpnia. Wśród nich znajdują się między innymi analizy wewnętrznej i zewnętrznej polityki Warszawy, meldunki attache wojskowych, depesze polskich misji dyplomatycznych i inne materiały.

Szef biura prasowego rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego Siergiej Iwanow podkreśla, że zawarte w aktach informacje „pozwolą odpowiedzieć na wiele pytań, które są istotne zwłaszcza dziś, gdy wielu polityków i przywódców próbuje na nowo odczytać dzieje drugiej wojny światowej”. „Spojrzenie na świat oczami wysoko postawionych współpracowników MSZ, resortu obrony i służb specjalnych Polski pozwoli odpowiedzialnie podejść do wydarzeń związanych z początkiem wojny” – dodał rzecznik.

Przed 3 dniami w rosyjskiej telewizji Wiesti pokazano film dokumentalny, dotyczący paktu Ribbentrop- Mołotow. Zarzucono w nim Polsce, że sprzymierzyla się z Hitlerem przeciwko Związkowi Radzieckiemu.

Za: Polskie Radio | http://www.polskieradio.pl/iar/wiadomosci/?id=110822

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content