Szef Kancelarii Prezydenta: Polski rząd powinien zająć zdecydowane stanowisko w sprawie propagandy rosyjskiej

W opinii szefa Kancelarii Prezydenta – Władysława Stasiaka – polski rząd powinien zająć zdecydowane stanowisko w sprawie rosyjskiego filmu propagandowego, który zarzuca Polsce kolaborację z Hitlerem.

W sobotę rosyjska publiczna telewizja „Wiesti” wyemitowała 45-minutowy dokument, w którym oskarżyła Polskę o sprzymierzenie się z Niemcami przeciwko Związkowi Radzieckiemu. 

W opinii szefa Kancelarii Prezydenta, który był gościem poniedziałkowych „Sygnałów Dnia”, Polska powinna zająć w tej sprawie zdecydowane stanowisko.

– Dla dobra relacji polsko-rosyjskich trzeba o tym mówić rzetelnie, otwarcie, jednoznacznie. Trzeba też liczyć na to, że władze rosyjskie wyrażą pogląd, który jest po prostu oczywisty z historycznego punktu widzenia. I to nie jest kwestia sporu, agresji, ale po prostu szacunku dla rzeczywistości. Myślę, że prawda, rzetelność podejścia, powinny tutaj dominować – powiedział minister Stasiak. 

Szef Kancelarii Prezydenta dodał także, że Polsce potrzebna jest konsekwentna, rzetelna i uczciwa polityka historyczna. – Jeżeli tego będzie brakowało, to my ciągle będziemy w takiej sytuacji niepewności, niedopowiedzenia. Każdy odpowiedzialny kraj prowadzi taką politykę historyczną. Jeżeli nie prowadzi, no to samemu sobie robi krzywdę – tłumaczył minister. 

W ocenie ministra Stasiaka budowa gazoportu ułatwi negocjacje w sprawie dostaw gazu z naszymi partnerami, także z Rosją. Jak podkreślił, powinniśmy unikać długoterminowych kontraktów z Gazpromem, bo mogłoby to zaważyć na porozumieniu dotyczącym sprowadzania skroplonego gazu z Kataru. A właśnie dywersyfikacja dostaw surowców powinna być celem wszystkich najważniejszych instytucji w państwie i tego chce prezydent Lech Kaczyński – zapewnił minister.

(wg, prezydent.pl)

Za: niezalezna.pl | http://www.niezalezna.pl/article/show/id/24255 | STASIAK O ROSYJSKICH KŁAMSTWACH

Skip to content