Rosjanie obarczają Niemców całą winą za II wojnę światową

Dzięki „ciosowi w plecy” zadanemu Polsce ZSRR miał dwa lata na przygotowanie do wojny z Niemcami – taka interpretacja paktu Ribbentrop-Mołotow jest nadal powtarzana w Rosji. Ostatnio sięgnął po nią weteran Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji, Lew Sockow w swojej książce.

Rosyjskie władze starają się wybielić rolę Związku Radzieckiego w doprowadzeniu do wybuchu II wojny światowej.

– Podpisanie w 1939 roku paktu o nieagresji z Niemcami było dla ZSRR jedynym dostępnym środkiem samoobrony – twierdzi Rosjanin. Z kolei zajęcie państw bałtyckich odbyło się na podstawie „wolnych i uczciwych wyborów”. Wcześniej zapowiadał, iż w swojej publikacji ukaże nowe dowody na potwierdzenie swojej tezy. Okazało się jednak, że wydane dokumenty są dostępne już od dwóch lat.

– Kompletna bzdura! Nikt wtedy w Moskwie nie bał się ataku Niemiec. To był okres przyjaźni obu dyktatur. Sowieci zajęli te państwa, aby je ujarzmić i zsowietyzować – komentuje sprawę historyk, dr Bogdan Musiał. – Dzisiejsze władze poprawiają przeszłość, a nie przyszłość. To wynika z psychologiczno-historycznych kompleksów na tle naszych sąsiadów, którzy dzisiaj przedstawiają nam swoje pretensje – dodaje rosyjski historyk Leonid Mleczin.

To kolejna niepokojąca wypowiedź płynąca z Rosji na temat II wojny światowej, która padła w ostatnim czasie. Przedwczoraj prezydent Dmitrij Miedwiediew stwierdził, iż za jej wybuch odpowiedzialni byli wyłącznie Niemcy.

sks/Rz

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/rosjanie_obarczaja_niemcow_cala_wina_za_ii_wojne_swiatowa

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content