Aktualizacja strony została wstrzymana

Kard. Somalo: komu przeszkadzają krzyże w Hiszpanii?

„Nie mogę zrozumieć, komu mogą przeszkadzać krzyże” – powiedział kard. Eduardo Martínez Somalo zapytany o rządowy projekt ustawy o wolności religijnej. Emerytowany kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego spotkał się z prezydentem regionu Rioja, Pedro Sanzem.

Według projektu ustawy forsowanej przez socjalistyczny rząd wszystkie symbole religijne mają zniknąć ze szkół, szpitali, ośrodków wojskowych i budynków publicznych. Minister sprawiedliwości Francisco Caamaña zapowiada, że zostaną usunięte krzyże, obrazy, bożonarodzeniowe szopki i wszystkie elementy związane z wiarą katolicką. „Nie mogę zrozumieć, że aby osiągnąć pluralizm i prawdziwą demokrację trzeba usunąć element pluralizmu, jakim jest katolicyzm lub nie uszanować większości, jaką stanowią wierzący” – stwierdził kard. Martínez Somalo przebywający w rodzinnej miejscowości Baños de Río Tobía. „Nie rozumiem jak może przeszkadzać komuś krzyż” lub „ktoś, kto umarł mówiąc: «Przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią» i prosząc o szacunek” – podkreślił hiszpański purpurat.

Zapytany o rządowy projekt przewodniczący Kongresu Deputowanych, socjalista José Bono, powiedział, że „krzyż nie przeszkadza mu w żadnej strefie życia”, choć uszanuje też „to, o czym zadecyduje większość”. Odniósł się także krytycznie do projektu o aborcji. Szokuje go, że „16-latka może dokonać aborcji bez opinii i wsparcia osób, które ją kochają”. José Bono wyraził nadzieję, że Partia Socjalistów uszanuje wszystkie postawy, ponieważ jego zdaniem, nie wszyscy członkowie myślą „to samo”. „Aborcja jest decyzją, która dotyka przede wszystkim kobietę, ale nie tylko ją. Także jako para mogą mieć do powiedzenia coś ważnego” – podkreślił hiszpański polityk.

ks. M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie | http://www.oecumene.radiovaticana.org/POL/Articolo.asp?c=310572

Skip to content