Aktualizacja strony została wstrzymana

Austria: konkubinat surogatem małżeństwa?

Austriak musi oddać byłej konkubinie połowę pieniędzy, które na niego wydała – informuje „Rzeczpospolita”.

Była „partnerka” podała do sądu mieszkańca Tyrolu, po rozpadzie ich pięcioletniego związku. Zażądała zwrotu pieniędzy, które w niego „zainwestowała”. Kobieta twierdzi, że go karmiła i ubierała oraz płaciła czynsz za ich wspólne mieszkanie w Wiedniu, by mógł spokojnie skończyć studia prawnicze. W zamian miał jej obiecać, że gdy znajdzie pracę, będzie ją utrzymywał. Do tego jednak nigdy nie doszło – czytamy w „Rz”.

Kobieta wyliczyła, że wydała na partnera około 25 tysięcy euro. Sąd pierwszej instancji przyznał jej rację. Uznał bowiem, że choć para nie podpisała umowy o zwrot wyłożonych pieniędzy, mężczyzna wzbogacił się kosztem byłej partnerki – podaje „Rz”.

Wprawdzie sąd apelacyjny uchylił wyrok, jednak Sąd Najwyższy potwierdził wczoraj decyzję sądu pierwszej instancji. Mężczyzna ma zwrócić byłej konkubinie 12, 5 tys. euro – połowę tego, co wydała na jego utrzymanie. „Z punktu widzenia prawa wykracza to poza normalną pomoc finansową. Skarżąca ma więc prawo do zwrotu części poniesionych kosztów” – argumentował sąd.

Zdaniem ekspertów taki wyrok może doprowadzić do lawiny skarg od rozczarowanych kochanek i kochanków, którzy uważają, że stracili finansowo na nieudanym związku. – Coraz mniej osób decyduje się na małżeństwo. Źyją jednak w stałych związkach i inwestują w partnerów. Chcą mieć takie same prawa jak byli małżonkowie w chwili rozwodu – stwierdził w rozmowie z „Rz” austriacki prawnik i ekspert prawa rodzinnego dr Thomas Gerner.

Źródło: „Rzeczpospolita”

KOMENTARZ PiotrSkarga.pl: Cóż, natura nie znosi próżni. Coś tak zgodnego z rozumem i interesem społecznym, a także dobrem jednostki jak małżeństwo, jest ideałem, który społeczeństwo będzie musiało przywracać, choćby za pomocą prawnych protez, o ile oczywiście chce przetrwać. Należy mieć nadzieję, że kiedyś zamiast naśladować ułomne „małżeństwa” cywilne, Europejczycy sięgną do ideału – małżeństwa opartego na nauce Chrystusa.

Za: PiotrSkarga.pl | http://www.piotrskarga.pl/ps,4033,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content