Aktualizacja strony została wstrzymana

Klątwa i ekskomunika Kościoła Prawosławnego dla rosyjskiego dziennikarza za szkalowanie zakonnic

Rosyjski Kościół Prawosławny obłożył ekskomuniką i anatemą rosyjskiego dziennikarza za „szatańskie kłamstwa”, których dopuścił się oskarżając żeński klasztor o nakłanianie miejscowych mieszkańców do odsprzedaży nieruchomości za bezcen.

– Poprzez podeptanie honoru i godności obywateli państwa, społeczeństwa którego jest częścią, poprzez swoje potworne oszczerstwo Oleg Dementyev odważył się zszargać dobrą pamięć przodków, którzy żyli w klasztorze Spaso-Yeleazarov jeszcze w czasach sprzed rewolucji – głosi oświadczenie rady diecezji pskowskiej, która jednogłośnie przyjęła decyzję o anatemie.

Diecezja w północno-zachodniej Rosji dziennikarza ekskomunikowała i obłożyła anatemą po tym, jak sąd uznał go winnym oszczerstwa w artykule „Gniazdo os pod złotymi kopułami”. Tekst ukazał się w gazetach „Pskovsky Rubezh” i „Pravda” w 2008 raku i oskarżał zgromadzenie bezhabitowych sióstr zakonnych o korupcję oraz potajemne picie alkoholu i palenie papierosów.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna zwykła używać ekskomuniki i anatemy – kościelnej klątwy, jako skutecznej broni przeciw swoim wrogom, głównie w okresie carów. Dzisiaj jednak zdarza się to niezwykle rzadko. Gdy już dochodzi do nałożenia tej kary, powodem – tak jak w tym przypadku – może być bluźnierstwo.

Dziennikarz Dementyev nie chciał wycofać swoich doniesień i zapowiedział już odwołanie od decyzji sądu, ale nie od ekskomuniki. – Nie ma wątpliwości, że w zakonie była korupcja – powiedział dziennikarz agencji Reuters w rozmowie telefonicznej z Pskowa, niedaleko granicy z Estonią.

Osoba obłożona anatemą nie może otrzymywać sakramentów świętych. Nie ma też prawa do pochówku na prawosławnym cmentarzu.

AJ/In.reuters.com

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/klatwa_i_ekskomunika_dla_rosyjskiego_dziennikarza_za_szkalowanie | KlÄ…twa i ekskomunika dla rosyjskiego dziennikarza za szkalowanie zakonnic