Szwajcaria nie chce minaretów

Aktualizacja: 2009-08-18 5:54 pm


W szwajcarskiej miejscowości Langenthal zawrzało pod wpływem kampanii na rzecz zakazu minaretów we wszystkich meczetach na terenie Alepejskiej Konfederacji. Jak informuje brytyjski dziennik “The Independent”, obiekty “symbolizują islamską władzę”.

Ruch “stop minaretom” jest wspierany przez wpływową Szwajcarską Partię Ludową (SVP), która jest najsilniejszym ugrupowaniem w izbie niższej parlamentu. Ulrich Schüler, parlamentarzysta z ramienia SVP i lider ruchu, stwierdził, że budowle mają charakter nie tyle religijny, co polityczny. Zdaniem Schülera, minarety “są symbolami władzy pożądanej przez islam, który chce ustanowić porządek prawny i społeczny sprzeczny z wolnością gwarantowaną w konstytucji”. Pod petycją w ramach kampanii “stop minaretom” podpisało się ponad sto tysięcy obywateli, przez co w listopadzie w sprawie likwidacji obiektów zostanie przeprowadzone krajowe referendum. W Szwajcarii mieszka obecnie 400 tys. muzułmanów, głównie Turków, Bośniaków i Albańczyków. Pierwszy meczet w tym kraju powstał w 1963 roku w Zurychu.
WK

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=12921 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]