Bezczelność potomków ukraińskich bandytów: Tarnopol żąda od Polski przeprosin za „czystki etniczne”

Rada Obwodu Tarnopolskiego przyjęła dziś uchwałę w której domaga się od Polski „oficjalnych przeprosin za czystki etniczne dokonywane przez Armię Krajową w latach II wojny światowej na etnicznych ziemiach ukraińskich”.
Uchwałę, skierowaną do Prezydenta Ukrainy, Rady Najwyższej Ukrainy i Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej, przyjęto z inicjatywy nacjonalistycznej partii „Swoboda”. Ugrupowanie to jest największą frakcją w tarnopolskiej radzie, mając 50 na 108 deputowanych. Jej działacz Ołeksij Kajda jest także jej przewodniczącym.

Lider „Swobody” w Radzie Obwodu Tarnopolskiej Oleh Syrotiuk oświadczył jednocześnie, że jego partia będzie domagać się utworzenia przy radzie komisji, która zajmie się badaniem rzekomych zbrodni AK na Ukraińcach. „Wybielanie przestępców z Armii Krajowej, którzy dokonywali czystek etnicznych, zajmowali się bandytyzmem, przestępstwami przeciwko pokojowej ludności – nie sprzyjają naprawie dobrosąsiedzkich stosunków z naszymi zachodnimi sąsiadami” – oświadczył Syrotiuk.

W przyjętej uchwale tarnopolscy radni oświadczają także m.in., iż „co do wydarzeń na Wołyniu w 1943 roku, to ukraińscy nacjonaliści i Ukraińcy prowadzili walkę przeciw polskim okupantom, którzy nie ukrywali swoich szowinistycznych i imperialistycznych zamiarów zagarnięcia części Wołynia oraz pozbawienia Ukraińców prawa do bycia gospodarzami na własnej ziemi„.

Uchwałę kończy sformułowanie: „W razie potrzeby przypominamy polskiej stronie, że w ciągu całej skomplikowanej historii ukraińsko – polskich stosunków nie było żadnego wypadku, żeby Ukraińcy milcząco przyjmowali obrazę pod swoim adresem. Nie będziemy milczeć i teraz. Wszystkimi dostępnymi nam metodami będziemy bronić historycznej prawdy i sprawiedliwości, nikomu nie pozwolimy znieważać honoru narodowego i godności ukraińskiego narodu!„.

tr/Kresy.pl

Za: Kresy.pl | http://www.kresy.pl/wydarzenia?zobacz/tarnopol-zada-od-polski-przeprosin-za-czystki-etniczne | Tarnopol żąda od Polski przeprosin za czystki etniczne

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content