Bezczelność potomków ukraińskich bandytów: Tarnopol żąda od Polski przeprosin za “czystki etniczne”

Aktualizacja: 2009-08-18 5:27 pm

Rada Obwodu Tarnopolskiego przyjęła dziś uchwałę w której domaga się od Polski „oficjalnych przeprosin za czystki etniczne dokonywane przez Armię Krajową w latach II wojny światowej na etnicznych ziemiach ukraińskich”.
Uchwałę, skierowaną do Prezydenta Ukrainy, Rady Najwyższej Ukrainy i Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej, przyjęto z inicjatywy nacjonalistycznej partii “Swoboda”. Ugrupowanie to jest największą frakcją w tarnopolskiej radzie, mając 50 na 108 deputowanych. Jej działacz Ołeksij Kajda jest także jej przewodniczącym.

Lider “Swobody” w Radzie Obwodu Tarnopolskiej Oleh Syrotiuk oświadczył jednocześnie, że jego partia będzie domagać się utworzenia przy radzie komisji, która zajmie się badaniem rzekomych zbrodni AK na Ukraińcach. “Wybielanie przestępców z Armii Krajowej, którzy dokonywali czystek etnicznych, zajmowali się bandytyzmem, przestępstwami przeciwko pokojowej ludności – nie sprzyjają naprawie dobrosąsiedzkich stosunków z naszymi zachodnimi sąsiadami” – oświadczył Syrotiuk.

W przyjętej uchwale tarnopolscy radni oświadczają także m.in., iż “co do wydarzeń na Wołyniu w 1943 roku, to ukraińscy nacjonaliści i Ukraińcy prowadzili walkę przeciw polskim okupantom, którzy nie ukrywali swoich szowinistycznych i imperialistycznych zamiarów zagarnięcia części Wołynia oraz pozbawienia Ukraińców prawa do bycia gospodarzami na własnej ziemi“.

Uchwałę kończy sformułowanie: “W razie potrzeby przypominamy polskiej stronie, że w ciągu całej skomplikowanej historii ukraińsko – polskich stosunków nie było żadnego wypadku, żeby Ukraińcy milcząco przyjmowali obrazę pod swoim adresem. Nie będziemy milczeć i teraz. Wszystkimi dostępnymi nam metodami będziemy bronić historycznej prawdy i sprawiedliwości, nikomu nie pozwolimy znieważać honoru narodowego i godności ukraińskiego narodu!“.

tr/Kresy.pl

Za: Kresy.pl -- [Org. tytuł: « Tarnopol żąda od Polski przeprosin za czystki etniczne»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=12907 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]