Yale boi się publikacji wizerunku Mahometa

Aktualizacja: 2009-08-17 3:16 pm

Wydawnictwo Uniwersytetu Yale przygotowuje album „Karykatury, które wstrząsnęły światem”. Wbrew planom autorów, nie znajdą się w nim karykatury Mahometa, które wywołały w 2005 roku falę protestów muzułmanów.

W reakcji na opublikowanie oryginalnych karykatur w duńskiej gazecie „Jylland Posten” muzułmanie na całym świecie protestowali przeciwko bluźnierstwu. Nie obyło sę bez ataków na duńskie ambasady na całym świecie. Zginęło wówczas około 200 osób.

Uniwersytet Yale, przygotowując swoje wydawnictwo poświęcone historii karykatur skonsultował się z dyplomatami i ekspertami od islamu. Jednogłośnie podjęto decyzję, by karykatur Mahometa nie dołączać do albumu. Strach przed narażeniem się islamskim radykałom popycha doradców Yale do zakazu druku jakichkolwiek wizerunków Mahometa. Nie będzie zatem rysunku z dziecięcej książki, druku pochodzącego z Osmańskiej Turcji ani szkicu XIX-wiecznego artysty Gustace Dore pokazującego Mahometa w piekle, nawiązującego do epizodu z „Inferno” Dantego.

Autorka książki, profesor polityki Jytte Klausen niechętnie zaakceptowała cenzurę Wydawnictwa. Jej zdaniem „muzułmańscy przyjaciele, przywódcy i aktywiści uważają, że incydent (z karykaturami – przyp. red.) został źle zrozumiany, tak więc należy wydrukować karykatury, by można było o nich dyskutować”. John Donatich, dyrektor wydawnictwa, wskazuje jednak, że nie ma sensu ich drukować, bo dostępne są w internecie.

Jaki jest zatem sens drukowania całego albumu?

JaLu/Euroislam.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=12841 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]