Aktualizacja strony została wstrzymana

Chorwacja: prezydent chce ściągnięcia krzyży ze ścian urzędów

Prezydent Chorwacji Stipe Mesić opowiedział się przeciwko obecności symboli religijnych w instytucjach publicznych. – Powinno być w nich wieszane tylko godło Republiki, ewentualnie flaga i nic innego. Należy wprowadzić to w życie, bo żyjemy państwie świeckim – zaznaczył 74-letni szef państwa w wywiadzie radiowym.

Wyjaśnił, że ma na myśli budynki wojskowe, policyjne, administracji państwowej i samorządowej. Jego zdaniem miejsce symboli religijnych jest „wyłącznie w kaplicach i miejscach, gdzie odbywają się ceremonie religijne”, a nie „w instytucjach publicznych”.

Według spisu ludności z 2001 r. katolicy stanowią prawie 90 proc. wśród 4,4 mln mieszkańców Chorwacji. Dlatego katolickie symbole religijne, takie jak krzyż lub krucyfiks, często towarzyszą symbolom Republiki wywieszonym w urzędach.

Biskupi nie zajęli na razie stanowiska w sprawie wypowiedzi Mesicia. Skrytykował ją natomiast dyrektor tygodnika „Glas Koncila”, Nedjeljko Pintarić. – Krzyż jest symbolem cywilizacji, a nie tylko religii czy Kościoła – stwierdził dziennikarz i dodał, że krzyż stanowi integralną część chorwackiej tożsamości.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl | http://www.piotrskarga.pl/ps,4013,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content