Aktualizacja strony została wstrzymana

Bolesławiec: Poświęcenie kaplicy pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy

Bolesławiec, miasto znane z produkcji ceramiki, niedawno stało się jednym z tych miejsc w Polsce, gdzie regularnie jest odprawiana Msza św. wszech czasów. W niedzielę 18 lipca br. ks. Karol Stehlin FSSPX, przełożony Domu Autonomicznego Europy Środkowo-Wschodniej, dokonał uroczystego poświęcenia nowej kaplicy pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy.

 

„Dzieci prosiły chleba, a nie było, kto by im ułamał” – te słowa z trenów proroka Jeremiasza często przytaczał abp Marceli Lefebvre, wskazując na stan wyższej konieczności w Kościele, uzasadniający potrzebę istnienia Bractwa. Gdy po II Soborze Watykańskim Msza wszech czasów popadła w niełaskę u oficjalnych przedstawicieli Kościoła, wierni z różnych zakątków Polski zwracali się do kapłanów Bractwa z prośbą o odprawianie im tej Mszy oraz udzielanie sakramentów w tradycyjnym rycie rzymskim.

Po miesiącach uczestnictwa w Mszach św. celebrowanych w prowizorycznych warunkach, wśród grupy wiernych z zachodniej części województwa dolnośląskiego pojawiła się idea wynajęcia pomieszczenia, w którym można byłoby regularnie odprawiać niedzielną Mszę św. Po miesiącach wypełnionych gorączkową pracą, w przeddzień zapowiedzianego przyjazdu ks. Stehlina, udało się zakończyć generalny remont i wszystkie prace adaptacyjne.

 

 

Liczba wiernych przybyłych do kaplicy przerosła wszelkie oczekiwania: około stu osób z Bolesławca i okolic było świadkami, jak po dziesiątkach lat Msza trydencka powróciła do ich regionu. Po uroczystym poświęceniu pomieszczenia – pokropieniu wodą święconą, odmówieniu przepisanych ceremoniałem modlitw i odśpiewaniu Litanii do wszystkich świętych – ks. Stehlin odprawił Mszę Świętą. Na kazaniu wyraził uznanie dla determinacji i wysiłku wiernych, którzy przysposobili to skromne lokum do godnego odprawiania Najświętszej Ofiary; następnie objaśnił symbolikę poszczególnych elementów świątyni chrześcijańskiej, które wyrażają prawdę, że jest ona prawdziwie domem Bożym, a sprawowana w niej Msza św. to serce naszej wiary i skarb wart wszelkiego poświęcenia.

Dolny Śląsk doczekał się zatem drugiej kaplicy Bractwa. Jej istnienie i regularne celebracje stanowią znaczne ułatwienie dla wiernych z jego zachodniej części, którzy dotąd dojeżdżali do kaplicy we Wrocławiu. Miejmy nadzieję, że nadprzyrodzona moc Mszy św. oraz nieustanne wstawiennictwo Matki Bożej będą promieniowały stąd na pobliskie okolice, zachęcając coraz to nowych wiernych do uczestnictwa w liturgii sprawowanej w czcigodnym rycie św. Piusa V.

 foto: FSSPX/Polska

[Źródło:] https://news.fsspx.pl/2021/07/boleslawiec-poswiecenie-kaplicy-pw-najswietszej-maryi-panny-nieustajacej-pomocy/

Za: Katolik Tradycji - katoliktradycjionline (6 sierpnia 2021) | http://katoliktradycjionline.blogspot.com/2021/08/bolesawiec-poswiecenie-kaplicy-pw.html

Skip to content