Izrael: Rasistowskie wulgaryzmy kierowcy autobusu miejskiego, czyli tolerancja po żydowsku

Aktualizacja: 2009-08-13 4:46 pm

Żydowski kierowca autobusu miejskiego w izraelskim mieście Rishon LeZion nie chciał wpuścić do autobusu 23-letniej kobiety z Etiopii wulgarnie zwracając się do niej: “W Etiopii nawet nie macie butów, a tutaj je masz, dlaczego zatem nie chodzisz [zamiast jeździć autobusem]?”

Etiopka Yedno Verka relacjonuje incydent w wywiadzie dla izraealskiej agencji Ynet: “Gdy próbowałem wejść do autobusu, kierowca nagle zamknął przede mną drzwi. Pukałam w szybę drzwi, ale ignorował mnie. W tym czasie nadbiegła młoda kobieta i on otworzył jej drzwi. Dlatego, że stałam blisko niej, udało mi się wejść do autobusu. Kierowca gdy mnie zobaczył zwrócił się do mnie: ‘Kushim [wulgarne słowo oznaczające Murzynów] w autobusie? Próbowałaś rozwalić moje drzwi? Czy wy macie autobusy w Etiopii? Dlaczego nie chodzisz [tylko jeździsz autobusami]? W Etiopii nawet nie macie butów, a tutaj je masz, dlaczego zatem nie chodzisz [zamiast jeździć autobusem]?'”

Gdy Verka podała kierowcy pieniądze na bilet, ten odmawiając ich przyjęcia powiedział: “Kushim, poczekaj, co się tak spieszysz?” Gdy zszokowana kobieta odpowiedziała: “Nie może mnie pan tak traktować. Czy potraktowałby Pan tak swoją matkę?”, kierowca, jak relacjonuje kobieta: “Chwycił mnie za koszulę i wykrzyknął: ‘Nie mów tak o mojej matce! Kushim nigdy nie będzie tak mówił o mojej matce!”

“Bałam się, że mnie uderzy” – kontynuuje Verka – “więc wyjaśniłam mu, że nic nie mówiłam złego, nie przeklinałam jego matki”, jednak kierowca dalej krzyczał: “Wracaj do Etiopii! Nawet nie jesteś Żydówką! Jak tu się wogóle znalazłaś? Niszczycie nasz kraj, wy głupcy!”

Tylko dlatego, że w tym momencie inni pasażerowie zaczęli interweniować, kierowca przestał krzyczeć jednak dalej podczas całej jazdy wymyślał jej.

Członek parlamentu izraelskiego, Shlomo Molla zwrócił się z zapytaniem w tej sprawie do ministra transportu Yisrael Katz, który zażądał przeprowadzenia wewnętrznego dochodzenia przez firmę (lecz, co jest zastanawiające, nie przez policję). Firma zdążyła już odpowiedzieć standardowym i ogólnikowym stwierdzeniem, że “potępia wszelkie formy rasizmu […] i jeśli posądzenia potwierdzą się, podejmie odpowiednie kroki.”


Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie YNet
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=12639 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]