Liderzy szczepień. Izrael mierzy się z widmem kolejnej fali. Władze wzywają zaszprycowanych do testów na COVID-19

Izrael, który dość szybko zaszczepił dużą część swej populacji i obecnie ma jeden z najwyższych wskaźników szczepień, mierzy się z widmem kolejnej fali. Tymczasem urzędnicy ds. zdrowia wzywają obywateli, którzy źle się czują do testowania na COVID-19, nawet jeśli zostali wcześniej zaszczepieni.

Izrael jest jednym ze światowych liderów szczepień. Do tej pory (dane na 22 czerwca – red.) w pełni zaszczepionych jest ponad 59 procent populacji. Co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło już ponad 63 procent osób.

Izrael wykonał w sumie ponad 10 milionów szczepień. Biorąc pod uwagę populację Izraela daje to wskaźnik 123 szczepień na sto osób. Jeżeli uwzględnimy tylko kraje, w których liczba ludności przekracza milion osób, to daje to drugi najwyższy wynik na świecie (za Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi – red.).

Tymczasem kraj mierzy się z rosnącą liczbą zakażeń i widmem kolejnej fali. W ostatnich dwóch dnia w Izraelu zanotowano ponad 100 przypadków zakażeń, co w przeliczeniu na milion mieszkańców, daje wynik wyższy niż w Polsce.

Pomimo wyszczepienia większości populacji, Izrael obawia się kolejnej fali koronawirusa. Prof. Gabi Barbas, były dyrektor generalny izraelskiego ministerstwa zdrowia zdradził, że 40 proc. nowych przypadków zakażeń dotyczy osób w pełni zaszczepionych. Odpowiedzialny za to ma być złowrogi wariant Delta.

W związku z obawami dotyczącymi kolejnej fali izraelscy urzędnicy ds. zdrowia wzywają Izraelczyków, którzy źle się czują do robienia testów na COVID-19, nawet jeśli są w pełni zaszprycowani.

– Jeśli ktoś nie czuje się dobrze, to nawet jeśli jest zaszczepiony, powinien pójść na test (na COVID-19 – red.) – powiedziała dr Sharon Alroy-Preis. Jak dodała ministerstwo zdrowia wyznacza cele dla nowych restrykcji.

W podobnym tonie wypowiada się lekarz Nachman Ash, który podkreśla, że najnowszy wybuch epidemii w Modiin i Binyamina nie został jeszcze opanowany, czytamy na timesofisrael.com. Jak podkreślił nie można jeszcze stwierdzić, iż epidemia koronawirusa jest pod kontrolą.

Izrael, gdzie blisko 60 procent społeczeństwa jest w pełni zaszczepiona mierzy się z widmem kolejnej fali, podobnie jak inny kraj, który jest jednym ze światowych liderów szczepień – Wielka Brytania.

Całość: Najwyższy Czas! (24 czerwca 2021)

 


 

W Wielkiej Brytanii szprycowali na potęgę. Teraz mają najwięcej zakażeń od lutego

Wielka Brytania, jak już wielokrotnie informowaliśmy, jest jednym ze światowych liderów szczepień. Tymczasem, mimo akcji szczepień i przedłużenia obostrzeń, liczba zakażeń na Wyspach rośnie.

Mimo, iż Wielka Brytania jest jednym ze światowych liderów szczepień, to w ostatnich dniach na Wyspach rośnie liczba zakażeń.

Szczepienia w Wielkiej Brytanii

Do 18 czerwca w Wielkiej Brytanii podano już ponad 73 miliony dawek szczepionki przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 31 milionów Brytyjczyków, a ponad 43 miliony przyjęły pełną dawkę.

Jakie ma to odniesienie do ogólnej liczby obywateli Wielkiej Brytanii? W pełni zaszczepione jest ponad 47 procent społeczeństwa.

Z tym wynikiem Wielka Brytania jest jednym z światowych liderów szczepień. Nie licząc krajów, które mają liczbę mieszkańców mniejszą niż milion, na Wyspach odnotowano szósty najwyższy wynik na świecie pod względem liczby szczepień na 100 mieszkańców.

W sumie wykonano 109.95 szczepień na 100 mieszkańców. Wyższy wskaźnik mają, licząc jedynie państwa powyżej miliona ludności, takie kraje jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Izrael, Bahrajn, Mongolia i Chile.

Liczba zakażeń rośnie na wyspach

Tymczasem, mimo intensywnej kampanii szczepień, Wielka Brytania mierzy się w ostatnim czasie ze wzrostem liczby zakażeń. Najnowsze dane z 23 czerwca pokazują największą liczbę zakażeń od początku lutego.

Od początku czerwca obserwujemy systematyczny wzrost zakażeń na Wyspach. Przez cały kwiecień i maj liczba nowych przypadków wykrytych zakażeń nie przekraczała 3 tysięcy w ujęciu dziennym.

Tymczasem już na początku czerwca zaczęto wykrywać dziennie już nie 2-3 tysiące zakażeń, ale 6-7 tysięcy. W drugiej połowie miesiąca, dokładnie 17 czerwca, liczba nowych zakażeń przekroczyła 10 tysięcy dziennie.

23 czerwca wykryto już ponad 16 tysięcy nowych zakażeń. Tak wysoki wynik po raz ostatni odnotowano w Wielkiej Brytanii na początku lutego.

Co za tym idzie rośnie także średnia liczba nowych zakażeń w ujęciu tygodniowym. Obecnie wynosi ona blisko 11,5 tysiąca. Ostatni raz tak wysokie wyniki odnotowano w drugiej połowie lutego.

Za większą liczbę zakażeń koronawirusem ma odpowiadać złowrogi wariant Delta, który jest obecnie „dominujący” i, wedle danych Public Health England, ma odpowiadać za ponad 90 procent nowych zakażeń.

Wariant Delta groźniejszy dla zaszprycowanych?!

Tymczasem inne dane z Wielkiej Brytanii pokazują, iż śmiertelność z powodu wariantu Delta koronawirusa jest sześciokrotnie wyższa w przypadku osób zaszczepionych niż niezaszczepionych.

Oczywiście liczby zgonów są na bardzo niskim poziomie, zarówno w przypadku osób zaszczepionych, ale także niezaszczepionych. To wskazuje na to, że wbrew narracji mediów głównego ścieku, wariant Delta nie jest tak groźny, jak się go przedstawia.

Całość: Najwyższy Czas! (24 czerwca 2021)

 


 

Skip to content