Aktualizacja strony została wstrzymana

Banderyzm na koszulkach

99,9 % mediów „nie zauważa” na koszulkach piłkarzy Ukrainy banderowskiego pozdrowienia o nazistowskim i faszystowskim rodowodzie. Tam nie chodzi tylko o Krym. Wiedza o tym że zawołania „Sława Ukrainie” i „Herojam Sława” są nierozerwalnie związane z nazistowskim pozdrowieniem „Heil Hitler”, jest powszechnie dostępna, ale nie powszechna.

Opublikowaliśmy dowody archiwalne, że nazistowski/faszystowski gest „wyciągniętego prawego ramienia uniesionego lekko w prawo, nieco powyżej głowy” praktykowano w OUN-UPA do1943 roku – dopiero we wrześniu 1943 r. został „zakazany” przez kierownictwo partii ukraińskich faszystów.

http://suozun.org/dowody-zbrodni-oun-i-upa/n_nazistowskie-pozdrowienie-w-oun-upa

Cyniczni politycy „rżną głupa”, ponieważ taka jest wola polityczna wielkiego brata zza Oceanu. Aż do odwołania – bo własnych serc, rozumów i sumień chyba nie mają – będą jak barany wykrzykiwać ukraińskie słowa słyszane przez konające w mękach polskie kobiety i dzieci na Wołyniu.

Jak rozpoznać faszystę, nazistę, neo-nazistę bez słów, po symbolach i gestach? Oczywiście – pomocne są swastyka i nazistowski/faszystowski gest „wyciągniętego prawego ramienia uniesionego lekko w prawo, nieco powyżej głowy”. Fakty historyczne – FASZYSTOWSKIE POZDROWIENIE BYŁO OFICJALNIE PRAKTYKOWANE W OUN co najmniej od 1935 roku do września 1943 roku. Jednak OSTATNI faszystowski salut w wykonaniu banderowca odnotowano jeszcze w czerwcu 1945 roku w Bieszczadach.

Według historyków faszystowskie lub nazistowskie pozdrowienie – „wyprostowane prawe ramię podniesione lekko w prawo, nieco powyżej głowy” wraz ze słowami „Chwała Ukrainie” zostało wprowadzone do OUN przez Związek Faszystów Ukraińskich, wchłonięty w 1925 r. przez Legię Ukraińskich Nacjonalistów, organizację współzałożycielkę OUN w 1929 r. Jednak szczególnie chętnie zostało zaadaptowane przez młode pokolenie nacjonalistów, reprezentowane przez Banderę, Szuchewycza i Łebed’a.

Pierwszy znany nam udokumentowany przypadek ukraińskiego nazistowskiego/faszystowskiego pozdrowienia w przestrzeni publicznej zaistniał w Warszawie 10.12.1935 r. w sali sądowej – członkowie OUN Wira Swiencićka i Jarosław Karpyneć – „nazistowskiej gimnastyce prawego ramienia” towarzyszył okrzyk „Sława Ukrajini!”.

W dniu 13.01.1936 r. po zakończeniu czytania werdyktu przez przewodniczącego sądu Bandera i Łebed’ wstali, podnieśli swoje prawe ramiona lekko w prawo, tuż nad ich głowami – jak nauczyli się od włoskich i innych faszystów – i zawołali „Sława Ukrajini!”

W dniu 25.05.1936 r. we Lwowie Bandera wchodząc na salę sądową we Lwowie ponownie wykonał faszystowskie pozdrowienie, podnosząc prawą rękę krzycząc przy tym „Sława Ukrajini!” Wszyscy oskarżeni obecni na sali sądowej (Roman Szuchewycz, Jarosław Makaruszka, Ołeksandr Paszkewycz, Jarosław Spolśkyj, Wołodymyr Janiw, Jarosław Stećko, Bohdan Hnatewycz, Wołodymyr Kociumbas, Bohdan Pidhajnyj, Iwan Maluca, Osyp Maszczak, Jewhen Kaczmarśkyj, Iwan Jarosz, Roman Myhal, Roman Seńkiw, Kateryna Zarycka, Wira Swiencićka, Anna Daria Fedak, Osyp Fenyk, Wołodymyr Iwasyk, Semen Raczun i Iwan Rawłyk) odpowiedzieli mu w ten sam sposób.

W dniu 27.05.1936 r. we Lwowie Stećko zwrócił się do publiczności obecnej w sądzie, podniósł prawą rękę i zawołał: „Sława Ukrajini!” W dniu 16.06.1936 r. pozdrowienia faszystowskiego w sali rozpraw użył Łebed’, podniósł prawą rękę w stronę oskarżonych i zawołał: „Sława Ukrajini!” Odpowiedzieli mu Stećko i Janiw. Potem zrobili to Łemyk, zabójca Majlowa i Ołeksandr Kuc.

OUN oficjalnie przyjęło to pozdrowienie – „salut rzymski” plus „Sława Ukrajini!” na swoim drugim kongresie w Rzymie w sierpniu 1939 r. Zaczerpnięcie wzoru od WŁOSKICH FASZYSTÓW jest bezsporne. Z pewnością na taką decyzję miała wpływ wielka popularność faszystowskiego gestu wśród młodych nacjonalistów ukraińskich w Małopolsce Wschodniej.

W marcu 1941 roku w okupowanym przez Hitlera Krakowie na kongresie OUN Bandery pozdrowienie faszystowskie zostało ponownie przyjęte jako obowiązujące w OUN, ze słowami „Sława Ukrajini!” i „Herojam Sława”. Zaczerpnięcie wzoru od NIEMIECKICH NAZISTÓW jest bezsporne.

Banderowcy nigdy oficjalnie nie odwołali postanowień uchwał rzymskich i krakowskich w sprawie „salutu rzymskiego”, ale cichaczem usunęli odpowiednie fragmenty tekstu ze swoich dokumentów. Rżnęli głupa, że nigdy ich nie było… Do niedawna historycy nie posiadali oficjalnego potwierdzenia – w dokumentach własnych OUN – wycofania się „rakiem” z faszystowskiej „gimnastyki”.

Publikujemy dokument archiwalny z dowodem, że nazistowskie pozdrowienie było praktykowane w OUN i w UPA na Wołyniu co najmniej do września 1943 roku. Aby pozbyć się tego mocno zakorzenionego nazistowskiego gestu potrzebne były zakazy, rozsyłane na piśmie. Pomimo banderowskiej czystki kompromitujących dokumentów w archiwach – jeden z nich zachował się.

Ze wspomnień banderowskiego bojówkarza SB OUN Iwana Łyko (“Litopys UPA”, tom 37, s. 82) wiemy, że jeszcze w czerwcu 1945 roku w Bieszczadach na uroczystym powitaniu w bojówce SB przybyłego z SS „Galizien” słynnego sadysty i gwałciciela Wołodymyra Czarśkiego–Chomyna „Berkuta” rejonowy prowidnyk OUN „Howerla” podniósł rękę w nazistowskim pozdrowieniu.

Profil fb Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu:
>https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Upami%C4%99tnienia-Ofiar-Zbrodni-Ukrai%C5%84skich-Nacjonalist%C3%B3w-1779047022208913

[Źródło:] https://myslpolska.info/

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2021-06-10)

 


 

Dyplomaci USA z ambasady w Kijowie ubrali koszulki z banderowskim hasłem

W dniu, w którym UEFA nakazała ukraińskiemu związkowi piłki nożnej usunięcie z koszulek reprezentacji Ukrainy banderowskiego hasła, dyplomaci USA przywdziali te koszulki wyrażając dla nich aprobatę. […]

Całość: Kresy.pl (10 czerwca 2021)

 


 

Skip to content